کهگیلویه و بویراحمد یکی از ۹ استانی است که دمای بالای ۴۰ درجه به ان می رسد

آب و هواسایت مردم استان (ک و ب): مدیرکل «پیش‌بینی و هشدار سریع» سازمان هواشناسی ایران گفته است دوشنبه هفدهم تیرماه، «دمای ۹ استان بالای ۴۰ درجه (سانتی‌گراد بالای صفر) می‌شود».

ایلام، فارس، قم، کردستان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویر احمد، لرستان و یزد استان‌هایی هستند که موج گرمای شدید به آنها می‌رسد.

همزمان دمای هوای استان خوزستان از این مقدار نیز تجاوز کرده و بنا بر پیش‌بینی‌ها به ۵۰ درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌رسد.

تغییرات آب‌وهوایی بر کیفت هوای برخی از مناطق استان‌های غرب و جنوب غربی ایران نیز تاثیر می‌گذارد.

در عین حال هواشناسی استان سیستان و بلوچستان نیز با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد سرعت توفان تابستانی که در این استان به راه افتاده به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

این سازمان در مورد پیامدهای ناشی از شدت گرفتن سرعت توفان در این استان هشدار داده است.

بنا به گزارش خبرگزاری ایسنا، هواشناسی سیستان و بلوچستان  گفته است به دلیل این توفان ارتفاع موج در دریای عمان بیش از پنج متر افزایش پیدا می‌کند. بر اساس اطلاعیه این سازمان تردد شناورهای سبک و فعالیت‌های دریانوردی با «خطر جدی» مواجه است.

وضعیت نابسامان آب‌وهوایی در سیستان و بلوچستان تا پایان هفته ادامه خواهد داشت. در این استان نیز دمای هوای برخی شهرها از جمله ایران‌شهر و دلگان به ۵۰ درجه سانتی‌گراد بالای صفر نزدیک شده است.

خبرگزاری ایسنا می‌گوید استمرار پدیده خشکسالی، کاهش آب رود هیرمند و خشک شدن دریاچه هامون باعث شده است تاثیر بادهای موسوم به ۱۲۰ روزه سیستان تا ۱۸۰ روز در سال افزایش پیدا کند.

«بادهای ۱۲۰ روزه سیستان» معمولا از از ۲۰ اردیبشهت ماه آغاز و تا پایان شهریورماه ادامه دارد.