جانشین سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کشور گفت: دوران هشت ساله دفاع مقدس بر سه اصل مهم صلابت، عقلانیت و معنویت استوار بود.

 امیرسرتیپ روز یکشنبه در آیین تکریم و معارفه مدیران کل بنیاد افزود: در ابتدای جنگ تحمیلی صدام حسین ادعا کرده بود که ظرف سه روز خوزستان و به مدت یک هفته نیز پایتخت ایران را اشغال خواهد کرد.

وی بیان کرد: ایمان و توکل رزمندگان و فرزندان شجاع این مرز و بوم تمام معادلات سیاسی و نظامی صدام حسین و رژیم بعث عراق را بر هم زد.

نامی اظهار کرد: در دوران هشت ساله دفاع مقدس حتی یک وجب از خاک این کشور به دست دشمن نیفتاد.

وی عنوان کرد: در حالی که در تمام جنگ های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با کشورهای مختلف جهان بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از خاک ایران جدا شد.

نامی وسعت جغرافیایی کنونی ایران اسلامی را افزون بر یک میلیون و ۸۷۳ هزار هکتار اعلام کرد و ابراز داشت: بیش از هشت هزار کیلومتر از این میزان مرزهای زمینی، دریایی و هوایی است.

جانشین سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کشور افزود: از این میزان حدود سه هزار و ۹۳۵ کیلومتر مرز زمینی و بیش از دو هزار کیلومتر نیز مرز دریایی است.

نامی گفت: معنویت و اعتقادات دینی توام با تدبیر، عقل و منطق رزمندگان ایران در عملیات های مختلف دوران هشت سال دفاع مقدس مشهود بود.

وی مهمترین رسالت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس را جلوگیری از تحریف و یا به فراموشی سپرده شدن میراث گرانبهای خون شهدا و ایثارگران و دستاوردهای ارزشمند رزمندگان در دوران هشت سال دفاع مقدس داسنت.

نامی بیان کرد: ثبت و تدوین مبانی فرهنگی و حماسی دوران هشت سال دفاع مقدس به منظور انتقال این مفاهیم به نسل های آینده و سایر ملت های آزادیخواه جهان و بهره برداری مناسب از توانمندی سازمان ها، نهادها و سایر موسسه های فرهنگی و نیروهای مسلح در راستای نشر و انعکاس دستاوردهای دوران هشت سال دفاع مقدس از سایر وظایف ذاتی این نهاد ارزشمند و مقدس است.

وی با تاکید بر ضرورت انتقال مفاهیم و ارزش های دوران هشت سال دفاع مقدس به نسل های آینده، اظهار کرد: بنیاد حفظ آثار در این راستا با استفاده از تاریخ شفاهی و روایتگری رزمندگان اقدام به تبیین بخشی از این مفاهیم کرده است.

نامی دوران هشت ساله دفاع مقدس را برگرفته از واقعه عاشورا دانست و عنوان کرد: گرچه تبیین و تفسیر تاریخ ۱۵۰۰ ساله اسلام در همان نصف روز حادثه عاشورا قابل ملموس است تاریخ حداقل ۸۰۰ سال آینده را نیز باید در رشادت های رزمندگان و ارزش های والای دفاع مقدس جستجو کرد.

در این آیین سرهنگ به عنوان مدیرکل جدید بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد معرفی و از خدمات سرهنگ مدیرکل سابق این بنیاد تقدیر شد.

منبع: ایرنا