در حالی که استفاده از بیت‌المال از نظر فقهی،قانون و دیدگاه اسلام ممنوع است وجدان برخی از مدیران به راحتی قبح استفاده شخصی از خودروی دولتی را شکسته است.

یاسوج۲۴؛ در خاطرات همرزمان شهدا حساسیت آن‌ها در بیت‌المال به عنوان ویژگی بارز بزرگ مردان جبهه ذکر شده است و به طور کلی چگونگی استفاده از بیت‌المال از نظر فقهی،شرعی و دیدگاه اسلام کاملا روشن است.

 

قرآن یکی از صفاتی که برای مؤمنان به شمار می‌آورد،امانتداری در برابر بیت‌المال و امانات می‌باشد.(مؤمنون۸)

 

آیین نامه اجرایی ممنوع بودن استفاده از خودروی دولتی در غیر از ساعات اداری را به صراحت اعلام داشته و دولت برای نظام‌مند کردن استفاده از خودروهای دولتی و برخورد با متخلفان دستورالعمل ۱۶ ماده‌ای به تصویب رسانده و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرده است.

 

با این وجود دیده می‌شود که برخی از مدیران ادارات در کهگیلویه برای تردد خود و خانواده در ساعات غیر اداری از خودروی دولتی استفاده می‌کنند حتی حضور خود در نماز جمعه را با پلاک قرمز اعلام می‌دارند!

 

اگر چه ممنوع بودن استفاده شخصی از اموال دولتی از جمله خودرو بر اساس مصوبه صریح قانون ممنوع و مطابق احکام اسلام حرام است و مسؤولان بارها بر استفاده نکردن از خودروی دولتی در ساعات غیر اداری تأکید دارند اما در حد قانون مانده و اجرایی نمی‌شود!

 

دیده می‌شود برخی از مدیرانی که برای خدمت به مردم منصوب شده‌اند در استفاده شخصی از خودروی دولتی کوتاهی ندارند و به راحتی برای جابه‌جایی افراد خانواده از خودروی بیت‌المالی که متعلق به همه مردم است استفاده می‌کنند.

 

البته کسانی هم هستند که اهل احتیاط بوده حتی بیش از حد نیاز بر خود سخت می‌گیرند و هر گونه استفاده از بیت‌المال را بر خود حرام کرده‌اند اما همان معدود کسانی که قبح استفاده شخصی از بیت‌المال را شکسته و مصارف شخصی دارند باید توجه داشته باشند اموال موجود در ادارات،مؤسسات و نهادهای حکومتی مستقیما از بیت‌المال تهیه می‌شوند و متعلق به یک فرد خاص نیستند بلکه متعلق به همه افراد جامعه می‌باشند که به طور موقت در دسترس کارمندان قرار می‌گیرند.

 

استفاده شخصی از خودروی دولتی سوء استفاده از بیت‌المال،پشت پا زدن به قانون و بی‌احترامی به دولت است.

 

اگر فرهنگ حفاظت از بیت‌المال برای همگان مورد توجه قرار گیرد و در مقابل استفاده غیر قانونی و شخصی مدیران از خودروی دولتی حساسیت نشان می‌دهیم تا این مشکل و آسیب در پی بی‌توجهی مسؤولان امر تبدیل به یک امر عادی نشود.

 

در رهبر معظم انقلاب درباره این مسئله آمده است: استفاده کارمندان از امکانات بیت‌المال در ساعات رسمی کار به مقدار متعارفی که مورد ضرورت و نیاز است و شرایط کاری بیانگر اذن به کارمندان در این مقدار از استفاده است، اشکال ندارد و همچنین استفاده از امکانات بیت‌المال با اذن کسی که از نظر شرعی و قانونی حق اذن دارد، بدون اشکال است.

 

مسؤولان و مدیرانی که نه به قانون نه به عرف و شرع توجهی ندارند و امین اموال مردم نیستند چه انتظاری از خدمت صادقانه آن‌ها می‌رود؟

 

 

 

انتهای پیام/ح