نماینده معارضیت سد تنگ سرخ از خسارات هزار میلیارد تومانی به باغات منطقه تنگ‌سرخ در صورت اجرای سد تنگ‌سرخ خبر داد.

عصر امروز استاندار ، معاون عمرانی استاندار، رئیس دفتر فنی استانداری، مدیرعامل آب منطقه‌ای به همراه پیمانکار و نماینده معارضین ساخت این سد در محل ساخت سد تنگ‌سرخ حضور پیدا کردند.

گلباد منصوری، نماینده معارضین ساخت سد تنگ سرخ در این بازدید با بیان اینکه متأسفیم از اینکه آقایان خسارات وارده در صورت ساخت این سد را تنها ۹ میلیارد تومان برآورد کرده‌اند، اظهار کرد: خسارت وارده به باغداری این منطقه در صورت زیر آب رفتن باغات بیش از هزار میلیارد تومان است.

نماینده معارضین ساخت سد تنگ سرخ با بیان اینکه در اصل سد تنگ‌سرخ را برای تأمین آب مورد نیاز شرب فارس و شهر شیراز ساخته‌اند، تصریح کرد: ما از هدف اصلی بانیان این سد خبر داریم که حاضرند منافع را فدا کنند.

منصوری ادامه داد: با ساخت این سد عملاً مردم تعداد ۸ روستا با زمین‌ها و همه املاک و دارایی خود زیر آب می‌روند.

وی از ایل آقایی بویراحمد به عنوان بزرگترین ایل عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد یاد کرد که با اجرای سد تنگ‌سرخ دامداری و بافت عشایری آن‌ها از بین خواهد رفت.

این مسئول، خسارت به باغداران این منطقه را جبران‌ناپذیر دانست و اظهار کرد: یک هکتار باغ چیزی در حدود ۳۷۰ اصله درخت سیب دارد که میانگین تولید سالانه در هر هکتار در استان کهگیلویه و بویراحمد ۲۷ تن است و با برآوردی سرانگشتی می‌توان گفت سالانه ۵۴ میلیارد تومان به باغدار این منطقه در صورت احداث این سد خسارت وارد می‌شود.

نماینده معارضین سد تنگ‌سرخ با بیان اینکه در ساخت سد تنگ سرخ مطالعات اجتماعی صورت نگرفته است، افزود: با هیچ‌کدام از مردم این منطقه صحبتی نشده و نظر آن‌ها را برای ساخت این سد لحاظ نکرده‌اند.

منصوری با بیان اینکه دولت در پرداخت خسارت به کشاورزان و باغداران و دامداران این منطقه و خرید املاک آن‌ها توانایی نخواهد داشت، تصریح کرد: مخالف ساخت سد تنگ‌سرخ نیستیم اما می‌توان با مطالعه بیشتر محل احداث را در نقطه‌ای دیگر در نظر گرفت که علاوه بر تأمین آب شهر به کشاورزی این منطقه نیز کمک کند.

وی اذعان داشت: در صورتی که مشاور بی‌طرف و خبره، ساخت این سد را دارای توجیه اقتصادی دانست حاضر به پرداخت هزینه مطالعه آن هستیم که اکنون منتظر این اقدام خواهیم ماند.

منصوری خاطرنشان کرد: وقتی در این منطقه با وجود باغات فراوان تنها در سال گذشته برای چیدن سیب مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان به کارگران پرداخت شده باید توجیه اقتصادی باغات و عدم توجیه اقتصادی سد را بیش از این مد نظر قرار داد.

منبع : فارس نیوز