تریلر با اتوبوس شاخ به شاخ شد، چند خودرو در آتش سوخت، اتوبوس واژگون شد،…

تریلر با اتوبوس شاخ به شاخ شد، چند خودرو در آتش سوخت، اتوبوس شد، سبقت غیرمجاز جان چند نفر را گرفت،پیچ خطرناک باز حادثه آفرید،نبود علایم در حاشیه جاده چند مسافر را به کام مرگ برد، از جمله تیترهای روح خراشی است که همواره در سر خط خبر رسانه ها تکرار می شود.

وسلیه نقلیه ایمن نبود،خواب آلودگی راننده،عدم رعایت فاصله ، پیچ تند، سرعت غیرمجاز ،سبقت غیرمجاز ،نقص فنی خودروها و غیراستانداربودن جاده همواره از جمله دلایل وقوع تصادفات اعلام می شود که در سایه خطای انسانی و بی توجهی به فرهنگ ایمنی در رانندگی رخ می دهد.

سالانه در حوادث رانندگی در ایران نزدیک به ۲۰ هزار نفر کشته می شود در حالی که خطای انسانی عمده علت بروز این حوادث ناگوار است و آنچه بر عمق این تراژدی غمبار می افزاید، تکرار حوادث و ناکارآمدی اقدامات پیشگیرانه است.

کم نیست رانندگانی که روزانه شاهد تصادفات مرگباری زیادی در مسیرها ارتباطی برون شهری هستند بدون اینکه خود نیز توجه به قانون داشته باشند یا از تلخی حوادث جاده ای که همواره شاهد آن بوده اند درس عبرت بگیرند و با این وجود با سرعت بالا و سبقت غیرمجاز خود و دیگران را به کام مرگ می برند.

کمی بعد از اینکه بر روی ایستگاه مسافربری شهر باشت از خاطره گریه هر روز صبح فرزند کوچک خود پشت سرش با دیگر رانندگان ایستگاه صحبت کرد با چهار مسافر راهی یاسوج شد اما به فاصله یک ساعت بعد رانندگان ایستگاه همه برای او و گریه تکرار نشدنی فرزندش گریه کردند.

حمیدنام داشت، گر چه سالها در مسیر جاده بود و همه پیچ وخم و خاطرات تلخ جاده را می دانست اما با گرفتن سبقت در تونل بزرگ شماره ۴ بابامیدان- یاسوج به طول دوهزار متر با کامیون شاخ به شاخ شد که در این حادثه ناگوار خودرو پژوه زیر چرخ های کامیون به یک کفی زردرنگ مبدل شد تا جایی شناسایی سرنشینان خودرو ممکن نشد.

این حادثه و هزاران حادثه دیگر همواره رخ می دهد اما آنچه که تلخ تر از این حوادث است، نگرفتن درس عبرت و بی توجهی به مقوله ایمنی، رعایت نکردن مقررات راهنمایی و رانندگی و بالاخره افزایش تصادفات و آمار کشته و مجروجان حوادث جاده ای است.

براساس آمار در شش ماهه نخست سال جاری میزان مصدومان تصادفات جاده ای در سه درصد و کشته شدگان این حوادث ۲۴ درصدافزایش یافته است که این امر بیانگر این نگرانی ها است.

بی توجهی ایمنی در سرعت یکی از مخاطرات جاده ای است که همواره حوادث تلخ و ناگواری را حتی برای عابران به همراه داشته است نظیر آنچه که مربی خلاق فنی وحرفه ای را در هفته جاری به کام مرگ برد.

آیدین فرشجی مربی هنرمند رشته صنایع دستی فنی وحرفه ای گچساران وقتی ماشین آنها در مسیره جاده گچساران -دیلم پنجر شد هرگز تصویر نمی کرد که بی توجهی راننده یدک کش حاشیه جاده را قلتگاه خود و فرزند دلبندش کند.

اما در این حادثه بی توجهی راننده باعث مرگ دو نفر و نیز مصدوم شدن دو نفر دیگر شد و کانون گرم یک خانواده را برای همیشه دغدار کرد.

مدیرکل پزشک قانونی کهگیلویه وبویراحمد گفت: براساس آمار شش ماهه نخست امسال میزان مصدومان تصادفات جاده ای نسبت به مدت مشابه سال قبل دو درصد و کشته شدگان حوادث جاده ای ۲۴ درصد رشد داشته است.

کامروز امینی در گفت و گو یا خبرنگار ایرنا افزود: در این مدت یکهزار ۹۵۶ مصدوم و ۱۰۳ فوتی در حوادث جاده ای این استان رخ داده است.

وی اظهارکرد: در سال ۹۱ سه هزار و ۵۵۵ نفر در حوادث جاده ای مصدوم و ۱۵۲ نفر درحوادث رانندگی این استان و محورهای متصل به استانهای مجاور کشته شدند.

جانشین پلیس راهنمایی و رانندگی کهگیلویه وبویراحمد نیز در این باره می گوید: تصادفات جاده ای در هشت ماه گذشته دراین استان نسبت به مدت مشابه سال قبل دو درصد افزایش یافته است.

سرهنگ حمدالله هوشمندی با انتقاد از بالابون ضریب خطای انسانی در وقوع حوادث رانندگی افزود:علت ۳۲ درصد تصادفات دراین استان سرعت غیرمطمئنه ،۳۲درصد به علت تجاوز از راست به چپ و ۱۸درصد عدم توجه به جلو بوده است.

وی به نقش راه و سایر عوامل در این تصادفات اشاره کرد و گفت: در تصادفات خودروی ۷۳درصد خوردهای سواری،۱۲درصد موتورسیکلت ها،وانت بارها ۱۰درصد و وسایل نقلیه عمومی ۶ درصد مقصر شناخته می شوند.

هوشمندی برخورد با عابران پیاده نزدیک ۱۹درصد کل تصادفات خودروی استان را تشکیل می دهد.

وی گفت: محورهای ˈسرآبتاوه ˈو ˈمادوان ˈ در حوالی شهر یاسوج بیشترین آمار تصادفات عابر پیاده راههای ارتباطی در کهگیلویه وبویراحمد را به خود اختصاص داده اند.

به گفته وی،۱۸درصد تصادفات کهگیلویه وبویراحمد بین ساعت ۲۰ تا ۱۸ ، ۱۷درصد بین ۱۸تا۱۶، ۱۳درصد ۱۶تا ۱۴و ۱۱ درصد ۱۲تا ۱۰ صبح رخ می دهد.

وی گفت: در هشت ماه گذشته امسال مصدومین تصادفات جاده ای استان ۴۲درصد کاهش نشان می دهد.

وی تصریح کرد: محور یاسوج – اصفهان با ۸۰/۱۹صدوم درصد ، محور یاسوج – بابامیدان با ۸۶/۱۳صودم درصد و محور گچساران -نورآباد با ۳۸/۱۱درصد بیشترین تصادفات محورهای ارتباطی استان را دارند.

عدالت نسب

منبع :