رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: امنیت غذایی و خودکفایی کشور در تامین غذا از اولویت های اقتصاد مقاومتی است و نباید بگذاریم دشمن با قیمت ارزاق ما بازی کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی بسیج سرتیپ بسیجی محمدرضا نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین در جلسه ستاد پشتیبانی اردوهای هجرت و جهادی استان کرمان که با حضور فرمانده سپاه ثارالله، فرماندهان نواحی بسیج، استاندار، فرمانداران و مدیران استانی در محل استانداری کرمان برگزار شد گفت: از مهم ترین مشکلاتی که امروز پیش روی تولید دام، طیور و آبزیان کشور است وابستگی تولید این محصولات به واردات غذا و نهاده های دامی از خارج کشور است که از یک طرف باید نفت خام فروخته تا دلار به دست آوریم و خارجی ها هم ناز کرده و بگویند نمی خریم چون تحریم هستیم؛ و بعد این دلار را برای خرید غذای مرغ و ماهی به خارج بدهیم و آنها باز هم ناز کرده و بگویند نمی فروشیم چون تحریم هستید.

سردار نقدی بیکاری جوانان در کشور را یادآور شده و افزود: چگونه با منت، میلیون ها تن مواد غذایی از خارج وارد کنید در حالی که ظرفیت آب و خاک کشور می تواند غذای بیش از ۲۰۰ میلیون نفر را تامین کند.

وی بر استفاده از ظرفیت های فراموش شده و قابل بکارگیری در این زمینه تاکید نموده و ادامه داد: بخش زیادی از این مشکل با این روش حل می شود که میلیون ها تن ضایعات مواد کشاورزی و دامی کشور به سادگی قابل تبدیل به مواد غذایی برای دام و طیور است.

رییس سازمان بسیج مستضعفین در ادامه خاطر نشان کرد: انبوه میوه جات و سبزیجات در زباله میدان های تره بار، ضایعات کارخانجات مواد غذایی، دور ریز رستوران ها، قصابی ها، ماهی فروشی ها، صدها هزار تن ضایعات نیشکر، حیوانات دریایی غیر قابل مصرف که به تور صیادها می افتند، شاخ و برگ هرس شده بسیاری از درختان، شلتوک برنج و امثال آن بخش اعظم اینگونه ضایعات است که در هر محلی وجود دارد و بسیاری از آنها به عنوان زباله، محیط زیست را تخریب می کند حال آنکه با ساده ترین ابزار و امکانات می تواند قابل تبدیل به غذای دام و طیور باشد.

وی این امر را سبب جلوگیری از واردات سالانه چند میلیون تن غذای دام و طیور از خارج عنوان نموده و بیان کرد: این واردات که به اهرم تحریم و اهرم مفسدین اقتصادی برای بالا بردن قیمت گوشت و مواد غذایی تبدیل شده است بدین وسیله می تواند مهار شود لذا بسیج طرح بزرگی را برای این امر در دست دارد تا از تولید غذای دام و طیور به صورت محلی که در شهرستان ها از ضایعات کشاورزی و دامی همان شهرستان تولید می شود حمایت کند.

سردار نقدی در پایان سخنان خود تاکید کرد: در حال حاضر فقط بخش اندکی از این ضایعات در شهرهای بزرگ مثل تهران بهره برداری می شود.

انتهای خبر/

منبع : سپاه فتح استان ک-و-ب