مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: حفاظت از جنگل‌های استان به دلیل صعب‌العبور بودن در هنگام آتش‌سوزی تنها با هلی‌برد ممکن است.

محمدرضا جهان‌آرا امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اظهار کرد: هشت درصد از جنگل‌های کشور در و در منطقه زاگرس قرار دارد.

این مسئول افزود: در منطقه زاگرس نیز ۲۰ درصد از جنگل‌های منطقه زاگرس مربوط به است و به همین خاطر لازم است که مسئولان کشوری با دیدی بهتر به این منطقه نگاه کرده و در حفاظت از جنگل‌ها ما را یاری دهند.

مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: بر همین اساس یکی از مهم‌ترین نیازهای ما در برهه کنونی کمبود یک دستگاه چرخ‌بال است تا بتوانیم در هنگام حوادث مثل آتش‌سوزی از این مقدار اراضی و جنگل‌ها حفاظت کنیم.

جهان‌آرا با بیان این که در استان و برای حفظ جنگل‌ها از همیاران طبیعت استفاده می‌کنیم، افزود: امسال تعداد سه هزار همیار طبیعت در استان ما سازماندهی شده‌اند که ۴۰۰ همیار طبیعت در آتش‌سوزی‌های اخیر ما را یاری کرده‌اند.

وی از اقدامات مهم منابع طبیعی استان در سال‌های اخیر را بادام‌کاری اراضی دانست و گفت: برای حفاظت از اراضی در مقابل حوادث بهترین راه کاشت جنگل است که بادام‌کاری در استان ما بهترین راه‌حل خواهد بود.

جهان‌آرا با ابراز انتقاد از این که در هنگام آتش‌سوزی مشکلات زیادی در استان داریم و با این امکانات نمی‌توان در برابر آتش‌سوزی‌ها اقدام مؤثری انجام داد، افزود: در شهرستان و با گرمای بالاتر از ۵۰ درجه سانتیگراد و ارتفاع بالاتر از سه هزار متر کار برای اطفای حریق بسیار مشکل است.

مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به این که حدود ۸۵ درصد از مساحت استان کوهستانی است، خاطرنشان کرد: ۷۵ درصد از مناطق کوهستانی ما صعب‌العبور است که بدون هلی‌برد نمی‌توان در هنگام آتش‌سوزی اقدام سریع انجام داد.

انتهای پیام/۲۵۷۱/س۳۰

منبع : فارس نیوز