سایت مردم استان (ک و ب): به منظور جمع‌آوری اطلاعات کتیبه‌های منقول و غیرمنقول استان‌ها به همت پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون تدوین می‌شود.

 ، مدیر پروژه ملی اطلس کتیبه‌های ایران‌باستان با بیان این خبر گفت: این اطلس به صورت یک سایت دو زبانه و برای جمع‌آوری اطلاعات کتیبه‌های منقول و غیر منقول استان‌ها طراحی شده است.

او با بیان این‌که برای تکمیل این طرح در حال حاضر اولویت با کتیبه‌های فارسی باستان، پهلوی اشکانی و ساسانی داخل کشور است، افزود: به مرور زمان کتیبه‌های غیر ایرانی، عیلامی و اَکَدی داخل کشور و کتیبه‌های ایرانی خارج کشور به مجموعه اضافه ‌می‌شوند.

به گفته فکری پور، اطلس کتیبه‌ها به ۸ بخش شامل کتیبه‌های غیرمنقول، کتیبه‌های منقول، مُهر، گل مهر، سکه، آجرنوشته، سفال و گل نوشته تقسیم‌بندی شده‌اند.

این عضو هیأت علمی پژوهشکده زبان‌شناسی، متون و کتیبه‌ها در توضیح روش کار این اطلس نیز گفت: در بررسی‌های میدانی علاوه بر شناسایی ، فهرستی از اشیای کتیبه‌دار موجود در موزه استان‌ها تهیه می‌شود (تمامی اشیاء کتیبه دار سالن ها و مخزن موزه ها شامل سکه ها، مهرها، سفال نوشته ها، پوست نوشته ها و …) سپس شناسنامه مخصوص آنها که شامل اطلاعات باستانشناسی، حرف نویسی، آوانویسی و ترجمه کتیبه‌هاست، تکمیل و سرانجام اطلاعات شناسنامه ها وارد سایت خواهند شد.

به گفته او ، هم اکنون سکه‌های استان زاهدان، کتیبه‌های گنجنامه همدان، کتیبه خوسف خراسان، کتیبه های فارسی باستان تخت جمشید وارد سایت شده است .

وی با بیان این‌که وارد کردن اطلاعات کتیبه‌های فارسی میانه صخره‌ای استان فارس، کرمانشاه، اردبیل، و خراسان رضوی در برنامه آتی اطلس قرار دارد، تاکید کرد: بروز رسانی سایت در چند ماه آینده به پایان رسیده و اطلاعات جدید وارد آن شود.

اطلس کتیبه های ایران باستان

براساس این گزارش، در سال ۱۳۸۸ پیشنهاد طرح ملی اطلس کتیبه های ایران باستان از طرف دکتر کتایون فکری پور به پژوهشکده زبانشناسی، کتیبه‌ها و متون ارایه و در سال ۱۳۹۰ به تصویب شورای پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری رسید. اکنون نیز لینک اطلس کتیبه‌های ایران باستان در سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به آدرس (richt.ir) موجود است./