مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: عشایر کهگیلویه و بویراحمد سالانه ۳۳ هزار تن محصولات زراعی تولید می‌کنند.

مجید علی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج با اشاره به نقش مهم عشایر در تولید محصولات دامی و  استقلال اقتصادی کشور افزود: امروزه بخش اعظمی از تولیدات کشور توسط عشایر انجام می‌گیرد.

وی اضافه کرد: باید با برنامه‌ریزی‌های لازم عشایر جامعه از تولید تک محصولی به سمت تولید چند محصولی حرکت کند.

علی‌پور با بیان اینکه امروزه عشایر به رغم مرارت‌های فراوانی که برای تولید می‌کشند در اکثر موارد با مشکلات مالی روبه‌رو هستند.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد همچنین با اشاره به خدمات‌رسانی این اداره کل به عشایر از جمله بهسازی جاده‌های عشایری و آبرسانی بر ادامه این فعالیت‌ها تاکید کرد و گفت: ساماندهی مناطق عشایری، افزایش بهره‌وری از منابع آبی و خاکی و راه‌اندازی تشکل‌های عشایری نیز در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی ایجاد اشتغال پایدار و تقویت بحث تولیدات متنوع در میان عشایر را گامی هم برای زدودن فقر از چهره عشایر دانست و افزود: تقویت کشاورزی و ایجاد طرح‌های کشاورزی نقش مهمی در این زمینه دارد.

علی‌پور عنوان کرد: رفع نیازمندی‌های عشایر استان مستلزم تلاش جمعی همه دستگاه‌های اجرایی استان است.

وی با بیان اینکه عشایر در تمام عرصه‌ها حامی نظام و ولایت بوده و خدمات متعددی به کشور ارائه می‌کنند، افزود: عشایر کهگیلویه و بویراحمد محصولات متنوعی تولید کرده که با توجه به کیفیت بسیار خوب این محصولات در سطح استان و کشور توزیع می‌شوند.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان این مطلب که سالانه ۴۷ هزار تن محصول باغی تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: شیر تولیدی عشایر استان ۲۶ هزار تن در هر سال است و همچنین سالانه از حدود ۴۵ هزار هکتار اراضی زراعی ۳۳ هزار تن محصولات زراعی تولید می‌کنند.

انتهای پیام/۸۲۰۰۸/ی۳۰/ض۱۰۰۲

منبع : خبرگزاری فارس