یاسوج ۲۴: در چند کیلومتری قرار دارد که یکی از جاذبه های و به همراه درخت ها و فضای آرام رودخانه است که درختان زیبا محیط زیبایی را به ترسیم کشیده است.

مهریان نام روستایی در استان کهگیلویه وبویراحمد است که در شهرستان بویراحمد، بخش مرکزی، دهستان سررود شمالی قرار دارد.

ارتفاع متوسط آن ازسطح دریا ۱۸۵۰ متر است و از نظر طبیعی نیز میان رودخانه مهریان در شرق و کوههای دنا که در شمال آن قرار دارد محصور شده است.

یک دشت پای کوهی است که سه عنصر اصلی طبیعی یعنی کوه، دشت و رودخانه اقلیم آن را کنترل میکند بگونه ای که با داشتن اقلیم سرد و مرطوب کوهستانی یکی از مناسب‌ترین اقلیم‌های قابل زیست کشور را بوجود آورده است.

در این مکان رودى با کش و قوس و پیچیدگى خاص با رنگ آمیخته به سبز و فیروزه اى، در دره اى نه چندان عمیق انگارى فرش سبز مواجى را به نمایش گذارده است. درختان زیبایى اطراف این رودخانه سر خم کرده اند، گویی عاشقانى هستند که به ستایش این فرش فیروزه اى مى پردازند.

امزاده‌ای به نام امامزاده شاه حسن(ع) در این منطقه وجود دارد که پذیرای زائران است.

در این منطقه درختها کج و معوج درکنار هم قرارگرفته‌اند، آب زاییده از برف که در منطقه کاکان می‌گذرد، مسیری جدا از رود مهریان را طی می‌کند.

تنوع درختانی نظیر سپیدار، بلوط، افرا، چنار، کاج، انگور وحشی و بنه در تنگ مهریان از ویژگی‌های این منطقه است.

تنگه مهریان در زمستان هم محل رفت و آمد علاقه مندان به اسکی است. این تنگه در این فصل همچنین شاهد تشکیل یخی بزرگ بر روی صخره‌ای مقابل بارگاه امامزاده حسن است که این توده یخ روز شصتم زمستان شکسته شده و روز هفتادم (حدود دهم اسفندماه) با صدایی که کیلومترها شنیده می‌شود، از صخره فروریخته و مژده بهار می‌دهد.
آب زلال و شفاف رودخانه مهریان که بخشی از آن از چشمه‌های تنگ معروف به کبوتری است پس از طی مسیر به رودخانه بشار یاسوج و رودخانه کارون در استان خوزستان می‌ریزد.

در وصف این جاذبه همین بس که هزاران هزار چشم انداز طبیعی و دل انگیز در مقابل دیدگان رهگذران به رقص در آمده و با نقش‌ها و رنگ‌های گوناگون تصویری ماندگار از تابلوی زیبای در ذهن نقش می‌بندد./سیری در ایران