یاسوج ۲۴: بخش فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد در طول سالهای اخیر فعالیت‌های چشمگیری را در عرصه ادبیات پایداری و همچنین آثار مربوط به حوزه دفاع مقدس از خود به نمایش گذاشته است که بخشی از این فعالیت‌ها با انتشار” کتاب پایی که جا ماند” و کتاب ” فتاح ” در […]

یاسوج ۲۴: بخش فرهنگ و مطالعات پایداری کهگیلویه و بویراحمد در طول سالهای اخیر فعالیت‌های چشمگیری را در عرصه و همچنین آثار مربوط به حوزه دفاع مقدس از خود به نمایش گذاشته است که بخشی از این فعالیت‌ها با انتشار” کتاب پایی که جا ماند” و کتاب ” ” در سطح ملی و استانی بارتاب های زیادی را با خود به همراه داشت.

به منظور آشنایی بیشتر با دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد گفت و گویی را با مسوول این دفتر در حوزه هنری استان انجام داده ایم که از نظر خوانندگان می گذرد.

شرح وظایف دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری چیست؟

گردآوری خاطرات شهدا، رزمندگان، ایثارگران و آزادگان هم استانی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای نویسندگان و فعالین عرصه پایداری، برگزاری مراسمات خاطره گویی با حضور راویان دفاع مقدس که در ۸ سال جنگ تحمیلی حضور داشتند و همچنین فعالین انقلابی هم استانی.

هدف از تدوین کتاب و آثار دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری از سوی حوزه هنری چیست؟

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، ثبت و ضبط خاطرات ایثارگران و شهدای استان و جلوگیری از فراموش شدن این افراد و خاطرات ناب آنان.

آثار تولید شده در این حوزه تا چه اندازه توانسته است نیازهای مخاطبان در استان و خارج از استان را پاسخگو باشد ؟

آثار منتشر شده به گونه ای است که روز به روز تقاضا برای مطالعه کتاب ها با موضوع خاطراتی از جبهه و جنگ بیشتر می شود و علاقه مندان به این عرصه گاهی از سایر استانها نیز برای دریافت کتاب به این دفتر مراجعه می کنند.

کدام آثار حوزه هنری در بخش ادبیات پایداری توانسته در سطح استانی یا کشوری به عنوان اثر شاخص مطرح گردد؟

کتاب ملی “پائی که جا ماند” خاطرات خودنوشت سید ناصر حسینی پور بیش از ۶۰ بار در تیراژ ۱۵۰۰ جلد تجدید چاپ شده است.کتاب ملی “فتاح” نیز که یکی دیگر از تولیدات این مرکز می باشد نیز به چاپ دوم رسیده است. همچنین کتاب ملی “مقاومت خندقیان”نیز در جای خود یکی از بهترین آثار تولیدی این مرکز بوده که به رشادت های رزمندگان هم استانی در پد خندق اشاره و مصاحبه فرماندهان هم استانی در حماسه بزرگ پد خندق در روز ۴ تیرماه ۶۷ در این کتاب آورده شده است.

روند شکل گیری تولید و چاپ یا انتشار آثار تولیدی دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری چگونه است؟

در مرحله گردآوری خاطرات شهید،رزمنده ،جانباز یا آزاده مورد نظر می باشد که بعد از اتمام مرحله گردآوری خاطرات مرحله تدوین می باشد که گردآورنده مصاحبه ها و فایل های خاطرات را تنظیم و تدوین می نماید، در مرحله بعد این خاطرات توسط کارشناسان استانی بررسی و سپس به تهران جهت بررسی و صدور مجوز چاپ ارسال خواهد شد. چنانچه خاطرات گردآوری شده مجوز چاپ ملی اخذ نمایند توسط سوره مهر به چاپ خواهد رسید و در صورت اخذ مجوز استانی توسط حوزه هنری استان چاپ خواهد شد. این پروسه معمولاً بین یک تا دو سال و گاهی بسته به نوع حجم خاطرات تا سه سال به طول خواهد انجامید.

مهمترین مشکلات فراروی حوزه هنری در دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری کدامند چه راهکارهایی ارائه شده است؟

مهم ترین مسئله زمان هست زیرا گذشت زمان گرد فراموشی بر ذهن رزمندگان دوران دفاع مقدس می پاشد که متاسفانه برای ثبت این خاطرات که قریب ۳۰ سال از آن زمان می گذرد کمی با مشکل مواجه می شویم و دیگر مسئله کمبود نویسنده با قلم قویدر زمینه گردآوری خاطرات هست. برای مسئله اول سعی کردیم هر چه سریعتر به سراغ افرادی برویم که علیرغم داشتن خاطرات ناب و شنیدنی ولی گمنام مانده و از طرف نهاد یا دستگاهی خاطرات آنان ثبت نشده است و برای مشکل دوم نیز کارگاه های آموزشی با حضور اساتید مطرح کشوری و استانی برگزار می نماییم و نویسنده هایی که در استان وجود دارند بتوانند با شرکت در این کارگاه ها و گردآوری خاطرات عزیزان ایثارگر و شهدای گرانقدرمان کمی از این مشکل مرتفع گردد .

نقش نهادهای فرهنگی در استفاده از ظرفیت های حوزه هنری برای پیشبرد اهداف مربوطه در استان تا چه اندازه بوده است؟

اقدام نهادهای مختلف از جمله کنگره سرداران و ۱۸۸۰ شهید استان و همچنین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس در گردآوری و مشارکت در چاپ کتاب های خاطرات و زندگینامه ها تحسین برانگیز است ولی می طلبد این همکاری و هم یاری در خصوص بنیاد شهید و امور ایثارگران استان نیز بیشتر شود هر چند بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همکاری خوبی در برگزاری مراسمات خاطره گوئی و تجلیل از آزادگان هم استانی داشته اند انتظار داریم مشارکت در چاپ و نشر خاطرات ایثارگران بیشتر صورت پذیرد.

با توجه به توسعه فضای مجازی و رسانه های نوین حوزه هنری در بخش ادبیات پایداری در این زمینه چه فعالیت ها و برنامه هایی در دستور کار دارد؟

این دفتر در فضای مجازی اقدام به تشکیل گروه هایی نموده که اعضای آن از نویسندگان و فعالان عرصه پایداری بوده که در زمینه گردآوری خاطرات به بحث و تبادل نظر می پردازند. همچنین با جستجو در گروه های مختلف متشکل از رزمندگان و ایثار گران هم استانی سعی در جذب حداکثری این عزیزان جهت ثبت و ضبط خاطراتشان می باشد که برای آیندگان منبع بسیار مهمی خواهد بود.

افراد علاقه مند به همکاری و چاپ آثار از چه مزایایی توسط حوزه هنری برخوردار می شوند؟

نویسندگان محترمی که خاطرات دلاورمردها و شیرزنان هم استانی را ثبت می کنند در علاوه بر دریافت حق الزحمه خود، پس از طی مراحل قانونی و اخذ مجوزهای لازم مطالب گردآوری شده کتاب و با نام آنان به چاپ خواهد رسید و در مراسم رونمایی از آثار چاپ شده، از این عزیزان نیز تجلیل بعمل خواهد آمد. چنانچه کتابی مجوز ملی توسط سوره مهر دریافت نماید ۱۲ درصد مبلغ فروش کتاب نیز به نویسنده محترم تعلق خواهد گرفت.

دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد چه برنامه هایی را در این زمینه اجرا و برگزار کرد؟

دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۷ برنامه هایی را اجرا کرد که از جمله آنها می توان به چهل و دومین مراسم خاطره گویی دفاع مقدس و انقلاب اسلامی همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی ،کارگاه آموزشی «همراهی و همزادی پژوهش با مصاحبه تاریخ شفاهی» ، برگزاری چهل و سومین مراسم خاطره گویی دفاع مقدس به مناسبت آزاد سازی خرمشهر ،نقد کتاب «مقاومت خندقیان» و چهل و چهارمین مراسم خاطره گوئی ویژه ورود آزادگان به میهن اسلامی اشاره کرد.

حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد چه آثار جدیدی را در دست اقدام دارد؟

طرح ها و برنامه های تولیدی حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری نیز در دست اقدام است که شامل،گردآوری خاطرات یدالله شاه مرادی توسط حمید صفایی (مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات محسن رشیدی توسط فاطمه رشیدی (مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات حسن وکیلی توسط متیرا رفیعی (مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات احمد ذکاوت توسط محمود ذکاوت (مرحله تدوین)،گردآوری خاطرات سید نبی ملک حسینی توسط نرگس التیام مقدم (مرحله تدوین) است.
گردآوری خاطرات علی کاظم سخنورتوسط شهربانو پاک نژاد(مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات حاج حمزه اکوانی توسط حمید حسینیان(مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات خانم افسانه قاسمی توسط شهناز درفشیان(مرحله تدوین)، کتاب یک عکس یک خاطره توسط سید مسعود پرهیزگاری (مرحله تدوین)،گردآوری خاطرات نیروهای اطلاعات و عملیات توسط سحر شریفی (مرحله تدوین)، گردآوری خاطرات عبدالصالح خاک نژاد توسط آسیه خاک نژاد(مرحله تدوین)، زندگینامه اولین شهید مدافع حرم استان سردار ستار اورنگ توسط حمید صفایی (مرحله گردآوری) وگردآوری خاطرات رحمان دستمری توسط منوچهر نیاکان اصل (مرحله گردآوری) از دیگر طرح های در دست اقدام حوزه هنری در سال جاری است.

حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد آثار جدید در دست چاپ نیز دارد؟

بله. کتاب حمایل خونین گل سرخ شامل خاطرات خودنوشت علیداد انصاری نیک ،زندگینامه شهید ولی پور (راه بی کنارِ عشق) اثر شهربانو پاک نژاد و این جمعه تعطیل نیست اثر مهران مظفری و سحر شریفی در مرحله چاپ هستند و به زودی منتشر می شوند.

انتهای پیام/