ر سیاهی شب حدود ۲۰ ماشین سنگین را دیدم که روی تپه بودند؛ اما وقت نماز صبح، دیگر تپه‌ای نبود که روی آن ماشینی ایستاده باشد، تپه با خاک یکسان شده بود.

تپه تاریخی سی سختسایت مردم استان (ک و ب): به گزارش ، این گفته‌های یکی از اهالی شهر «سی‌سخت» در استان در بیستم فروردین ماه امسال است که بولدوزرها تنها تپه‌ی ساسانی – اشکانی استان به نام «تل اسپید» را بدون گرفتن استعلام از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان، به‌طور کامل با خاک یکسان کردند، تا روی محوطه دو قبر ایجاد کنند!
 
رجب نوروزی – باستان‌شناس – در این‌باره توضیح داد: این تپه‌ی تاریخی که در شهر سی‌سخت در شهرستان و در دامنه‌ی رشته‌کوه‌های قرار دارد، در فاصله‌ی نماز شب تا سحر، به‌صورت شبانه و براساس گفته‌ی مردم بومی منطقه، با همکاری مسوولان محلی تخریب شد.
 
وی با بیان این‌که مدیران شهری کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان سی‌سخت، از فرصت بین نماز شب تا سحر برای تخریب این تپه‌ی تاریخی استفاده کردند، گفت: این تپه که در سال ۱۳۸۷ به‌شکل یک برجستگی شاخص با درازای ۱۵۰ متر و پهنای ۵۰ متر، ۱۰۰ متر بالاتر از بستر زمین‌های اطراف تپه قرار داشت، شناسایی شد و پس از به‌دست آوردن اطلاعات تاریخی مناسب از محوطه که آن را به دوره‌ی اشکانی – ساسانی مربوط می‌کرد، در همان سال، در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
 
او با ارزشمند دانستن این محوطه به‌عنوان تنها محوطه‌ای که در این استان با این قدمت وجود دارد، مدعی شد: این تپه با تلاش مسوولان محلی و با استقرار استانداری کهگیلویه و بویراحمد و به همت شهرداری سی‌سخت و با مراقبت‌های نیروی انتظامی، از بین رفت.
 
وی ادامه داد: برخی از اهالی شهر سی‌سخت در زمان تخریب این تپه‌ی تاریخی معتقد بودند که مسوولان برای این‌که با واکنش مردم مواجه نشوند و جلوی کار گرفته نشود، تاریکی شب را برای تخریب این تپه‌ی تاریخی انتخاب کردند و بدون گرفتن استعلام از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان این تپه را به‌طور کامل تخریب کردند تا چند قبر روی آن ایجاد کنند.  رجبی همچنین با اشاره به وجود یک کمپ نظامی متعلق به دهه‌ی ۴۰ در این تپه که آن نیز تخریب شده است، اظهار کرد: در اطراف این سازه و در بالای تپه، یک جنگل با درختان فراوانی بود که آن جنگل نیز با این هدف تخریب شد.
 
او که از حدود سال ۷۳ تا امروز در کهگیلویه و بویراحمد کاوش و بررسی باستان‌شناسی انجام داده است، افزود: برخی از اهالی سی‌سخت معتقد بودند، کسانی که این تپه‌ی تاریخی را تخریب کردند، از احساس مردم شهر نسبت به این محوطه‌ی تاریخی درک و اطلاعی نداشتند و چون مردم و پدران آن‌ها، در طول ۱۰۰ سال گذشته نماز عید فطر خود را روی این تپه می‌خواندند، این محوطه بخشی از هویت و خاطره‌ی آن‌ها شده بود، ولی با ‌ی «تل اسپید» بخشی از خاطرات مردم سی‌سخت و هویت شهر از بین رفته است.