خانواده پاتاوه ای نیازمند یاری مسئولین و خیرین محترم است تا با عزمی جهادی سرپناهی گرم برایشان فراهم نمایند.

به گزارش یاسوج۲۴؛ سرما، چادر نمور، تن رنجور و درمانده ، مهر مادری، دخترکان معصوم، اینها خلاصه ای است از زندگی بانوی پاتاوه ای از توابع شهرستان دنا که در سرمای زمستان روزگار خود را در چادر سپری می کند.

همه اهالی او را می شناسند ، از مردم سراغ خانه اش را گرفتیم اما یادمان نبود که خانه ای ندارد و تنها سرپناه او چادری ۶ متری است. کلید واژه جستجوی مکان زندگی او یک جمله بیشتر نبود: ( خانواده ای که در چادر زندگی می کند) .

 

 

پرسان پرسان به محل زندگی اش در دامنه کوههای سر به فلک کشیده دنا رسیدیم، اما گویا باید دنا در مقابلش سرتعظیم فرود آورد. بانویی که به جای زندگی در خانه های لوکس و آنچنانی تنها دارایی اش چادر اهدایی از هلال احمر و اتاقکی ساخته شده از چوب و پلاستیک به عنوان آشپزخانه است.

با هماهنگی های صورت گرفته به دیدارش رفتیم تا برای لحظه ای هم که شده سرمای مکان زندگیش را احساس کنیم اما آنقدر مهمان نواز بود که به محض ورود، تنها وسیله گرمایشی چادرش را روشن کرد تا مبادا مهمانانش را سرما برنجاند.

سیده گلشن موسوی مادر سه فرزند دختر است که تازیانه های سرما را تحمل کرده تا دخترانش در آرامش شب را به صبح برسانند.

دقایقی را با وی هم کلام شدیم و علی رغم مشاهدات باز هم سئوالات کلیشه ای پرسیدیم، شاید در فکرم یافتن سوژه ناب برای درج در رسانه ها بود ، نمی دانم !!! اما تصور کردن خود در شرایط او امکان پذیر نبود.

به گفته وی در زلزله اردیبهشت ماه ۹۷ خانه قدیمی اش آسیب دیده و با نظر کارشناسان به امید ساختن خانه ای مستحکم ، آن را تخریب کرده اما علی رغم گذشت قریب به ۷ ماه از تخریب خانه و وضعیت سخت زندگی کار ساخت سرپناهش در بروکراسی های اداری مانده است.

می گوید: قرار بود خانه را سه ماهه تکمیل کنند اما نیازمند ضامن زنجیره ای برای اعطای وام ۴۰ میلیونی بنیاد مسکن است.  

او از کمک بلاعوض گفت: مبلغ ۲۰ میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی برای ساخت خانه در نظر گرفته شده است که تنها مبلغ ۳ میلیون تومان آن واریز شده و مابقی منوط به شروع کار است و در سه مرحله به حسابش واریز خواهد شد.

به گفته او طبق قانون باید شروع به ساخت خانه کند تا پول به حساب واریز شود.

از وی در مورد میزان درآمدش پرسیدم، می گوید امورات زندگی اش را با یارانه و مساعده کمیته امداد می گذراند و با این مبلغ کم ، توان شروع به کار ساخت خانه را ندارد.

 هر طور حساب کردم به بن بست رسیدم، آخر سرما قانون نمی شناسد و بی رحمانه می تازد!

نیازمند یاری مسئولین و خیرین محترم هستند تا با عزمی جهادی سرپناهی گرم برایشان فراهم نمایند.

 

 

 

 

 

 

گزارش : حیدری

انتهای پیام/ح