در خطبه‌های نماز جمعه این هفته، ائمه جمعه کهگیلویه و بویراحمد بر اعتبار از دست رفته سازمان ملل در موضوع بازپس‌گیری دعوت ایران به ژنو ۲ تأکید شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از ، حجت‌الاسلام مهدی کیانی‌اصل امام جمعه لنده امروز در خطبه‌های نماز جمعه به دعوت بان کی‌مون از ایران برای شرکت در ژنو ۲ اشاره کرد و گفت: بان‌کی مون بزرگترین ضربه را به اعتبار سازمان ملل وارد ساخته چرا که تحت تأثیر آمریکا دعوت خود را پس گرفته و اساسنامه سازمان را زیر سؤال برده است.

وی افزود: همانطور که شرکت ایران بدون پیش‌ شرط می‌توانست تأثیر گذار باشد؛ شرکت نکردن ایران در مسأله سوریه نیز می‌تواند تأثیرگذار بوده و غیبت ایران یعنی از دست رفتن امتیاز مهم آمریکا چرا که ایران هیچ‌گونه الزامی برای پذیرش مصوبات این نشست را ندارد. 

امام جمعه لنده یادآور شد: بزرگترین بازنده درگیری‌ها در سوریه رژیم صهیونیستی و بعد از آن آمریکا، عربستان، قطر و ترک‌ها خواهند بود چرا که هزینه‌های هنگفتی را انجام داده اما هنوز موفقیتی به دست نیاورده‌اند. 

همچنین حجت‌الاسلام عبدالرحیم عبودی امام جمعه باشت هم به مذاکرات ژنو ۲ اشاره کرد و گفت: غیبت ایران سایه‌ای سنگین بر این نشست افکند به گونه‌ای که خودشان به این موضوع اقرار کردند. 

وی در پایان به نداشتن قدرت تصمیم گیری دبیرکل سازمان ملل اشاره کرد و آن را مایه شرم دانست. 

حجت‌الاسلام امین‌الله حجازی نیز در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به برگزاری نشست ژنو ۲ بیان کرد: دعوت از ایران اسلامی توسط بان‌کی‌مون و پس گرفتن این دعوت از طرف وی بر اثر فشارهای آمریکا نشان از متزلزل بودن شخصیت رئیس کل سازمان ملل بود و این‌ که سازمان ملل نقش اصلی و بی‌طرفانه خود را زیر سئوال برد. 

وی تأکید کرد: برگزاری این نشست بدون حضور ایران، با هدف اعمال فشار بیشتر بر دولت سوریه برای پذیرفتن شرایط مخالفان به رهبری استکبار همچنین تقویت رژیم جعلی اسرائیل بود. 

امام جمعه گچساران خاطرنشان کرد: بدون حضور مقتدرانه و مدبرانه ایران اسلامی نمی‌توان برای ملت و دولت سوریه تصمیم‌گیری کرد و این نشان از اهمیت و نقش کلیدی ایران در تحولات منطقه است. 

همچنین حجت‌الاسلام سید نصیر حسینی در خطبه دوم نماز جمعه ، با اشاره به بازپس‌گیری دعوت سازمان ملل از ایران برای شرکت در اجلاس ژنو ۲ این اقدام را نشانه دشمنی استکبار از ملت ایران و نبود استقلال سازمان‌های بین‌المللی دانست. 

امام جمعه دهدشت تصریح کرد: سازمان ملل ابزاری برای اجرای منویات استکبار بویژه آمریکای جنایتکار است. 

حسینی کشتار مسلمانان بی‌گناه در سوریه و سکوت سازمان ملل در برابر این جنایت را متذکر شد و افزود: اقدام سازمان ملل در دعوت از کشورمان برای شرکت در کنفرانس ژنو ۲ و پس گرفتن آن تحت فشار آمریکا نشان داد که این سازمان گوش به فرمان استکبار است و استقلال لازم را ندارد.

انتهای پیام/۲۵۷۱/ت۴۰

منبع : فارس نیوز