بیانیه داوران شعر کلاسیک پنجمین جشنوارۀ ملی شعر زاگرس اعلام شد.

بیانیه داوران شعر کلاسیک پنجمین جشنوارۀ ملی شعر زاگرس

 شعرهنر ملی مردم ایران است و اینک پس از تجربه‌های گوناگون میدان گسترده ای از امکانات و قابلیت ها را فراروی خویش می‌بیند. پس از فروخفتن جدال های موج ها و نحله های شعری که هر یک در پی انکار دیگری بود شعر امروز ایران به جایی رسیده  که شرایط برای بهره گیری از پیشنهادهای خلاقانۀ تمامی جریان های ادبی فراهم است.

هم چنین ، گفت و گوی خلاق میان گذشته و امروز شعر فارسی از یک سو و ارتباط فعال میان پیروان نظریه های ادبی مختلف زمینه سازتبادل تجربه های موفق است.

در این میان ، قالب های سنتی شعر فارسی نیز با بهره بردن از رهاوردهای شعر امروز، آفاق گسترده ای را در برابر خویش یافته اند و فضای لازم را برای تجربه های متفاوت در اختیار شاعران قرار داده اند.

حاصل بررسی شعرهای راه یافته به مرحلۀ نهایی جشنوارۀ ملی شعر زاگرس ، افزون بر انتخاب آثار برتر، نگاهی تحلیلی به وضعیت غزل امروز است که برخی از نکات آن از این قرار است:

۱-       زبان و بیان غزل امروز ، آمیزه ای از قابلیت های زبان فارسی از تمام گونه های آن است.

۲-       استفاده از امکانات زبان اقوام مختلف قلمرو زبان فارسی و نیز نشانه های زندگی ، طبیعت و فرهنگ مردم در این قلمرو گسترده در غزل امروز چشمگیر است.

۳-       گسترش دامنۀ موضوعی غزل  از رهاوردهای درخور تأمل است.

۴-       در آثاری که تحت تأثیر فضای محافل ادبی است، تقلید و تکرار در تمامی عناصر شعری دیده می شود .

۵-       فقر اندیشه و محدودیت دایرۀ واژگانی و زبان بدون پشتوانۀ ادبی و فرهنگی ، از ویژگی های آثار محفلی است.

۶-       شیوۀ عرضۀ شعر در محافل ادبی  و فضای مجازی ، که با شتاب زدگی و عدم تأمل مخاطبان همراه است ، شعر را به سوی جلوه گری ها و هنرنمایی های عوامانه برای جلب مخاطبان پرشمارسوق می دهد.

۷-       از نظر داوران این بخش ،نقد و ارزیابی و تحلیل علمی و روشمند شعر امروز، و تشکیل جلسات گفت وگو میان شاعران شرکت کننده در جشنواره های ادبی ، بیش از هیجان های مربوط به رقابت و کسب رتبه و جایزه در رشد شاعران و فرهنگ شعری کشور مؤثر خواهد بود.

 

اسامی داوران

محمد کاظم کاظمی     اسماعیل امینی

بهمن ماه ۱۳۹۲

 

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:”Table Normal”; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:”Calibri”,”sans-serif”; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
منبع : سایت اسلامی