رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: به زودی بسته‌های جدید خدمات بهداشت و توسعه خدمات پزشک خانواده اعلام می‌شود.

رضا چمن امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در اظهار کرد: هدف اصلی اجرای طرح تحول نظام سلامت، ارتقای سلامت و افزایش طول عمر مردم، محافظت از مخاطرات بیماری و افزایش رضایتمندی مردم است.

وی با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته باید منطبق با این الگو بوده و سنجیده شود، افزود: در حال حاضر افزون بر ۱۰۰ میلیارد ریال از محل درآمد یارانه‌ها به بخش بهداشت و حوزه اجرای طرح تحول سلامت در کهگیلویه و بویراحمد اختصاص یافته است.

چمن یادآور شد: از این اعتبار ۷۰ میلیارد ریال در راستای اجرای طرح تحول سلامت هزینه شده است.

رئیس دانشگاه علو پزشکی با اشاره به اهداف اجرای طرح تحول سلامت گفت: حذف دلالان حوزه سلامت، کاهش هزینه‌های درمان به ویژه توانمندسازی بیمارستان‌ها از مهم‌ترین اهداف اجرای طرح تحول نظام سلامت است.

چمن عنوان کرد: این طرح در بیمارستان‌های مختلف از جمله بیمارستان شهید رجایی گچساران در حال اجرا بوده و نتایج مطلوبی نیز به همراه داشته که می‌توان به کاهش ۵۰ درصدی عمل سزارین اشاره کرد.

وی با بیان اینکه ترویج زایمان طبیعی از جمله مزایای مهم این طرح است، افزود: متأسفانه ۶۰ درصد از زایمان‌ها در سطح کشور به صورت سزارین انجام می‌شود که در این طرح زنان بارداری که به صورت طبیعی زایمان ‌کنند، از خدمات رایگان بدون پرداخت هزینه استفاده می‌کنند.

چمن تأکید کرد: در گچساران و قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت بالاترین آمار سزارین در سطح کشور در این شهرستان بود، به‌گونه‌ای که ۷۰ درصد خانم‌های باردار گچسارانی به صورت سزارین زایمان خود را انجام می‌دادند.

رئیس دانشگاه علو پزشکی یاسوج ادامه داد: با اجرای این طرح حدود ۲۰ درصد از زایمان‌های سزارین در گچساران کاهش پیدا کرده و زایمان طبیعی از ۳۰ درصد به ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر سرانجام اجرای طرح پزشک خانواده در کهگیلویه و بویراحمد گفت: به زودی بسته‌های جدید خدمات بهداشت و توسعه خدمات پزشک خانواده اعلام می‌شود.

انتهای پیام/۸۲۰۱۴/گ۳۰

منبع : فارس نیوز