۲۰۰ دانش‌آموز از ۱۴ آموزشگاه دخترانه در دهدشت با اجرای جشنواره بازی‌های بومی و محلی سنت دیرینه بزرگان و گذشتگان را به نمایش گذاشتند.

به گزارش خبرگزاری فارس از کهگیلویه، در عصر نوین که فناوری‌های جدید در زندگی حاکم شده است، برگزاری بازی‌های بومی،محلی می‌تواند فرزندان را با هویت ایرانی خود آشنا کند.

بازی‌های بومی، محلی در ذهن و درون مردم ثبت و ضبط است، اما برای حفظ و نگهداری از آن‌ها نیاز به برنامه‌ریزی و تلاش مردم، مسئولان و فرهنگ‌دوستان بوده تا از گذشته درخشان و ماندگار خود پاسداری کنند؛ چراکه این گنجینه یادگار مردان و زنان این دیار حماسه آفرین و کهن است.

پدران، پدربزرگ‌ها، مادران و مادربزرگ‌های ما با بازی‌هایی از قبیل هفت‌سنگ، قطور،چوب‌کلی، الختور، چوب‌بازی، سوارکاری، طناب‌کشی، گرگم‌و گله می‌برم،دستمال‌بازی و.. اوقات فراغت و بیکاری خود را سپری می‌کردند، جدا از شکل ظاهری این بازی‌ها، دوستی، صلح و صفا را در بین مردم پایدارتر می‌کرد.

شهرنشینی و افزایش مهاجرت روستائیان به شهر کم‌کم چهره روستایی و هویت واقعی را از روستاها گرفته و اجرای مسابقات و جشنواره‌های بازی‌های بومی، محلی با هدف احیای این بازی‌ها و آشنایی دانش‌آموزان با این بازی‌ها تجدیدی است بر خاطرات و فرهنگ سالم و غنی گذشتگان ما.

نخستین جشنواره بازی‌های بومی،محلی شهرستان کهگیلویه عصر امروز با حضور ۲۰۰ دانش‌آموز دختر از ۱۴ آموزشگاه در سالن ورزشی تختی برگزار شد.

در این جشنواره شرکت‌کنندگان پس از اجرای حرکات ورزشی در رشته‌های وسطی(داژبال)،طناب‌کشی،هفت سنگ، قطور، آس آس(اتاری) و دستمال بازی به اجرای نمایش پرداختند.

بازی وسطی یکی از ورزش‌های سنتی ایرانیان که از زمان‌های قدیم به عنوان یک بازی پرنشاط و همگانی مطرح و دربین اقشار مختلف مردم رایج بود.

این رشته ورزشی در عصر کنونی دارای مخاطبان چشمگیری در بین سنین مختلف است و توانسته به عنوان یک ورزش خانوادگی و کم‌هزینه در بین جوامع مختلف مطرح و مورد استقبال قرار گیرد.

بازی طناب‌کشی با دو گروه آغاز می‌شود و تنها وسیله بازی طناب است. این بازی در رده‌های سنی مختلف انجام می‌شود و نیاز به مکان خاصی هم ندارد؛ اگر شاخص طناب از نقطه معین شده که معمولاً در وسط طناب قرار دارد به سمت گروهی که بیشترین کش را اعمال کنند کشیده شود، آن گروه برنده می‌شود.

هفت سنگ از بازی‌های متداول در نقاط مختلف کشور و به خصوص است. ابزار به کار رفته در این بازی جزو ابزار دستی و همیشه موجود در طبیعت است و به همین دلیل در بین کودکان و نوجوانان و گاهاً بزرگسالان همه‌گیری دارد.

در مرحله نخست بازی قطور ابتدا یکی از شرکت‌کنندگان سنگ‌ها را در دست گرفته و چهار عدد دیگر را روی زمین پخش می‌کند؛ سپس سنگی را که در دست دارد به هوا پرتاب کرده و قبل از اینکه به زمین برسد یکی از سنگ‌ها را از روی زمین برمی‌دارد و سنگی را که برداشته است در دست دیگر قرار داده و دوباره همین کار را برای دیگر سنگ‌های موجود تکرار می‌کند تا اینکه همه سنگ‌ها را از زمین بردارد.

در مرحله دوم سنگ‌ها را دوتا دوتا برمی‌دارد و در مراحل بعدی سه‌تایی و چهارتایی از زمین برمی‌دارد؛ بعد از آن پنج سنگ را باهم بالا انداخته و سعی می‌کند همه را بر پشت دست خود سوار کند.

نکته جالب توجه در باور مردم خشک شدن شیر گوسفندان و گاوها با بازی قطور است، یعنی بعضی‌ها معتقدند این بازی شیر گوسفندان و گاوها را کم و کمتر می‌کند.

در بازی آس آس(اتاری) که در مستطیل ۶ خانه‌ای اجرا می‌شود، بازیکن با پرتاب یک سنگ به هر خانه به ترتیب از اولین تا ششمین خانه را با حرکت لی زدن و انتقال این سنگ طی حرکت (با نوک پای راهنما در لی) از هر خانه به خانه بعد به ترتیب بدون اینکه توقف سنگ روی خطوط هر خانه باشد، مرحله نخست را تمام کرده و در مرحله بعد سنگ را روی سر گذاشته و با چشم بسته بدون برخورد پا با خطوط بین خانه‌ها هر ۶ خانه را طی کرده و برنده بازی می‌شود.

رقص محلی دستمال بازی در جشن‌های عروسی کهگیلویه رواج دارد. در این نوع رقص که با پوشیدن لباس محلی همراه است دختران یک دایره تشکیل داده و بصورت منظم با ساز و نقاره و ریتم مناسب دستمال بازی می‌کنند.

انتهای پیام/۸۲۰۱۶/ذ۴۰

منبع : فارس نیوز