به گزارش یاسوج۲۴ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از کهگیلویه و بویر احمد؛ صمد برسیا با اشاره به ضرورت ها و معضلات موجود در فضای فرهنگی خوابگاه های دانشجویی خودگردان در شهر یاسوج گفت: بسیج دانشجویی استان از دو سال پیش تا کنون برنامه ریزی و مطالعات گسترده ای انجام داده و جلسات متعددی برگزار کرده است.

 

وی با بیان اینکه این خوابگاه ها به دلیل اینکه طیف زیادی از دانشجویان را در خود جا داده  که دور از محیط گرم خانه و خانواده هستند و شرایط خاص تری نسبت به دانشجویان بومی دارند، افزود: این دانشجویان در معرض مشکلات بیشتری از جمله بیماری های روحی، روانی و افسردگی، افت تحصیلی، گرفتاری در دام اعتیاد و مسیرهای انحرافی و مواردی از این دست قرار دارند.

 
معاون فرهنگی بسیج دانشجویی کهگیلویه و بویراحمد ضمن بیان اینکه این طیف از دانشجویان خارج از فضای دانشگاه هستند و متولی سازمانی خاصی ندارند، تصریح کرد: لزوم وجود یک خوابگاه زنده و پویا که دانشجویان ساکن در آن باید مسیر علم و دانش و فرهنگ را طی کنند، توجه بیشتر به آنها را الزامی میسازد.

 
برسیا ادامه داد: ما ابتدا سعی کردیم برآورد کلی از خوابگاه های خودگردان داشته باشیم و معضلات موجود در این خوابگاه ها را شناسایی کنیم و سپس با همکاری دانشگاه ها و مسئولین خوابگاه ها در صدد رفع این معضلات و حاکم کردن فضای فرهنگی در خوابگاه های خودگردان باشیم.

 

وی با اشاره به اقدام بسیج دانشجویی استان در جهت ایجاد پایگاه های فرهنگی در این خوابگاه ها، افزود: جلسات مشترکی با حضور سرپرستان خوابگاه ها و مسئولین دانشگاهی و استانی برگزار شد و آمادگی خود را جهت کمک به فضای فرهنگی خوابگاه ها اعلام کردیم.

 
معاون فرهنگی بسیج دانشجویی کهگیلویه و بویراحمد ضمن بیان اینکه جلساتی با حضور مسئولین استانی جهت رسیدگی به مشکلات این اماکن و حمایت از آنها و شناسنامه دار کردن این خوابگاه ها برگزار شد، تصریح کرد: متاسفانه به قول و قرارهایی که گذاشته شد جامه عمل پوشانده نشد؛ ولی مجموعه بسیج دانشجویی بنا به رسالت فرهنگی خود در این دو ساله برنامه های فرهنگی متعددی را در خوابگاه ها برگزار کرده است.

 

برسیا با اشاره به مهمترین برنامه های اجرا شده در خوابگاه ها توسط بسیج دانشجویی استان، بیان داشت: حضور کارشناسان و روانشناسان مجرب در امور فرهنگی، روانشناسی، مشاوره ای، اخلاقی، پزشکی و موارد این چنینی با موضوعات زیست مجردی سالم، تلنگری بر فطرت انسان، ارتباط با خالق، مشاوره تغذیه، مشاوره خصوصی(تحصیلی و خانوادگی)، کلاس های اخلاق، مدگرایی از قبیل برنامه هایی بودند که انجام گرفت.

 

وی ضمن اظهار اینکه ما حدود ۱۳ خوابگاه را در سطح شهر یاسوج پوشش فرهنگی دادیم، گفت: همچنین در این دو سال از طرف بسیج دانشجویی در ایام سوگواری دهه محرم، دهه آخر صفر و ایام فاطمیه شرایطی فراهم شد تا خوابگاه های خودگردان بتوانند با اتوبوس هایی مهیا شده هر شب در هیات جامع دانشجویی که در دانشگاه یاسوج برگزار می شد شرکت و از سخنرانان و فضای معنوی حاکم بر هیات استفاده کنند.
 

معاون فرهنگی بسیج دانشجویی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: البته این کار در دیگر برنامه ها و همایش های دانشجویی نیز انجام گرفت.

 
وی به دیگر برنامه های برگزار شده خاص دانشجویان خوابگاه های خودگردان اشاره کرد و افزود: برگزاری دعای کمیل و توسل، مراسم زیارت عاشورا، حضور قاریان برجسته کشوری، مسابقات ورزشی مانند طناب کشی، جشن های ایام مذهبی، حلقات مباحثاتی از دیگر برنامه های اجرا شده در این خوابگاه ها بودند،.

 
برسیا ادامه داد: همچنین در جلسه هماهنگی برنامه های فرهنگی در خوابگاه ها سهمیه ای هر چند محدود، در برنامه های فرهنگی اردویی و زیارتی بسیج دانشجویی، به این خوابگاه ها داده شد.
 

وی گفت: حقیقتا و با توجه به بازخوردهای گرفته شده از این خوابگاه ها مشخص شده که اجرای این برنامه های فرهنگی تاثیر چشمگیری در کاهش مشکلات خوابگاه ها و دانشجویان داشته و مسئولین خوابگاه ها نیز ابراز رضایت بسیار خوبی داشتند که ما امیدواریم با حضور و همکاری بیشتر نهادهای دانشگاهی و استانی به نقطه مطلوب برسیم.

 
معاون فرهنگی بسیج دانشجویی استان با اشاره به مشکلات پیش روی خوابگاه ها خاطرنشان کرد: مشکلاتی مانند مزاحمت های افراد شرور برای دانشجویان خوابگاهی و بعضا وجود بعضی اصناف در کنار این خوابگاه ها مشکلاتی را ایجاد کرده است که همت بیشتر مسئولین را طلب می کند.