سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: فروش داروهای روانگردان و سقط جنین در داروخانه‌ها ممنوع بوده و با متخلفان بدون هیچ‌گونه اغماضی برخورد و داروخانه متخلف تعطیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از گچساران، جعفر نیکبخت ظهر امروز در نشست با داروسازان این شهرستان که در محل سالن جلسات شبکه بهداشت و درمان گچساران برگزار شد، اظهار کرد: مسئولان فنی داروخانه‌ها و داروسازان همواره بر این ممنوعیت قانونی نظارت و همکاری داشته‌اند.

وی یادآور شد: در صورت مشاهده چنین مواردی در داروخانه، اقدام به جمع‌آوری داروهای روانگردان و سقط جنین کرده و مطابق با قانون با متخلفان برخورد می‌شود.

سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد فروش محصولات چاقی و لاغری را از دیگر تخلفات مرتبط با سلامت عمومی برشمرد و افزود: این مورد نیز باید مورد توجه ویِژه قرار گیرد.

نیکبخت تصریح کرد: مصرف محصولات چاقی و لاغری، عوارض بسیاری به دنبال دارد و در صورت مشاهده فروش این محصولات در داروخانه‌ها، عطاری و مراکز آرایشی و بهداشتی، نسبت به تذکر کتبی اقدام می‌شود. وی با تأکید بر لزوم ایجاد اعتماد میان مردم و داروخانه‌ها یادآور شد: معاونت غذا و دارو در راستای جلب این اطمینان، بر مواردی مانند کم‌فروشی، گرانفروشی، داروهای غیرمجازی که خارج از فهرست هستند، داروهای تاریخ مصرف گذشته و اشتباهات نسخه‌پیچی، نظارت قانونی داشته و به صورت‌های گوناگون با متخلفان برخورد می‌کند.

فروش داروهای مشابه، تنها در صورت مشورت با بیمار و پزشک باشد

نیکبخت فروش داروهای مشابه را یکی دیگر از گلایه‌های پزشکان و مردم دانست و از داروسازان خواست تا در این زمینه نیز توجه و دقت کافی و لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: در صورت موجود نبودن داروی موردنظر پزشک، فروش داروی مشابه باید تنها در صورت مشورت با بیمار و پزشک مربوطه صورت گیرد.

سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: اگر چه هم‌چنان در مواردی شاهد کمبود دارو هستیم، اما با تمهیدات اندیشیده شده در وزارت بهداشت، وضعیت دارویی کشور و به تبع آن استان کهگیلویه و بویراحمد رو به بهبود خواهد بود.

به گزارش فارس، این نشست در ادامه سلسله نشست‌های سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با داروسازان این استان و با هدف هم‌اندیشی برای ارتقای خدمات داروخانه‌ها برگزار شد.

داروسازان گچساران در این نشست مشکلات خود را با این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در میان گذاشته و برای برطرف کردن آن‌ها در چارچوب مقررات موجود اظهار نظر و چاره‌اندیشی شد.

انتهای پیام/۸۲۰۰۱/خ۳۰

منبع : خبرگزاری فارس