یاسوج ۲۴: کشواد جمالفرد مسئول موسسه ی ترنم وحی پیشنهاد گزارش و مصاحبه را با روی باز پذیرفت. وارد اتاقشان در موسسه که شدم جای نشستن نبود. اتاق پر بود از نوشت افزارهایی که گویا برای افرادی بسته بندی شده بودند. لابه لای مصاحبه متوجه شدم که این وسایل را برای دانش اموزان فقیر مناطق محروم بسته بندی کرده اند تا با شروع سال تحصیلی جدید وسایل نو داشته باشند.
با کمی کنجکاوی روی نوشت افزارها از جمله دفتر ها را نگاه کردم ببینم آیا ساخت ایران هستند یا نه. بله همه ساخت ایران بودند و از عروسک های ایرانی برای جلد دفترها استفاده شده بود این نشان می دهد شعار سال نیز در این مکان جایگاه خودش را دارد.
کشواد جمالفرد مدیر موسسه ترنم وحی بعد از معرفی خودش مصاحبه را اینگونه آغاز کرد: در روزهای اول راه اندازی موسسه ترنم وحی بحث تخصصی قرآن و آموزش آن مد نظر بود اما با گذشت زمان با توجه به ضرورت هایی که احساس شده سه فعالیت دیگر را با فعالیت های قرآنی آغاز کردیم.
چه بخش هایی اضافه شده است؟
از سال ۹۳ بخشی به اسم سفیران نجابت را راه اندازی کردیم در این گروه مبلغانی در رابطه با عفاف و حجاب و هیئت های مذهبی تحت عنوان سفیران نجابت کارشان را شروع کرده اند و فعالیت های مختلفی را انجام می دهند. هدف ترویج و تبلیغ عفاف و حجاب در جامعه بود که با توجه به فعالیت هایی که انجام شد و با توجه به تحقیقات و پژوهش های انجام شده توسط کمیته علمی گروهی به اسم هیئت های خانگی بیت الزهرا برای گسترش سبک زندگی فاطمی راه اندازی شد.
این هیئت ها در کل استان است یا فقط در یاسوج فعالیت می کنند؟
اکنون بیش از ۱۶ بیت الزهرا در یاسوج و ۱۶ بیت الزهرا در گچساران راه اندازی شده اند این هیئت ها محله ای هستند و امیدوار هستیم که تا پایان سال این تعداد را به حداقل ۷۰ تا ۸۰ بیت الزهرا در استان برسانیم هر هیئت یک شورای مرکزی دارد که برنامه ریزی های لازم را انجام می دهد.
برگزاری جلسات این بیت الزهرا ها به صورت هفتگی است و با توجه به اینکه مخاطبان ما خانم ها هستند سخنران نیز در حوزه های علمیه خواهران هماهنگ می کنیم.
در این هیئت ها چه سخنرانی هایی انجام می شود؟
سخنرانی ها بیشتر پیرامون سبک زندگی اسلامی بر مبنای سبک زندگی حضرت زهرا س است همچنین مداحی، پاسخگویی به سوالات احکام و مشاوره دینی از جمله برنامه های ثابت این هیئت ها و یک سری برنامه از جمله برگزاری برنامه های فرهنگی مختلف نیز با هماهنگی شورای هیئت انجام می شود.
همه برنامه های شما اینهاست؟
نه ما کارهای دیگری نیز انجام می دهیم در کنار این ها مراکز آموزش و سلامت خانواده را نیز در دو بخش انجام می دهیم. مشاوره دینی در زمینه تربیت نسل، مشاوره ازدواج حین قبل و بعد از ازدواج و مشاوره تحصیلی فعالیت می کنیم همچنین در زمینه ترویج فرهنگ ازدواج آسان با توجه به مکانیزم های پیش رو یعنی تامین هزینه و برگزاری مراسم ازدواج و حمایت زوجین بعد از ازدواج نیز فعال هستیم.
در زمینه پرورش کودکان نیز اقدام به تاسیس مرکز پیش دبستانی و دبستانی ریحانه النبی کرده ایم که توجه ویژه ای به تربیت کودکان شده است و برنامه های خاص تربیتی مخصوص کودکان و نو جوانان انجام می شود اینها برنامه های ثابت ما هستند و در کنارشان کارهای دیگری از جمله برگزاری مراسمات و همایش های مختلف محافل قرآن نیز اجرا می شود.
برای آینده چه برنامه ای دارید؟
برنامه های مختلفی برای آینده داریم اکنون دو مرکز را در دست مطالعه داریم یکی مرکز آموزشی تخصصی حفظ قرآن که به زودی راه اندازی می شود و دومین برنامه نیز شرکت تعاونی ره روان فاطمی است که بحث مطالعه و پژوهش در زمینه های فرهنگی، قرآنی ، و مداحی و تولید محصولات فرهنگی با اولویت آموزش آموزه های دینی تهیه و توزیع ارزان قیمت محصولات عفاف و حجاب از اهداف این تعاونی است.
البته هنوز اجرایی نشده است اما کارهای پژوهشی و مقدماتی آن انجام شده و برخی از ایده ها نیز در مرحله تکمیل شدن هستند.
استقبال مردم و بانوان از برنامه های شما چگونه است؟
با اینکه هنوز تبلیغاتی انجام نشده است اما استقبال خیلی خوب بوده. با توجه به کمبود امکانات و تجهیزات نمی توانیم تبلیغات کنیم چون در آن صورت افراد زیادی مراجعه می کنند و ما نیز نمی توانیم جوابگوی تقاضای زیاد باشیم.
بخشی از دیگر صحبت های آقای جمالفرد:
بزرگترین مشکل و دغدغه ما کمبود نیروی تخصصی در ترویج زندگی یعنی سخنرانی است. برخی می خواهند با دولتی با ما رقابت کنند اما موفق نمی شوند، ما مردمی است. اعتماد به نفس در بانوان ما ضعیف است. اگر اعتماد به نفسشان بالا رود می توانند غوغا کنند اما متاسفانه ضعیف است. دولت تاکنون از ما حماتی نکرده است. مهمترین مشکل ما این است که قشر فرهنگی عادت کرده اند دیگران کارشان را انجام دهند حتی گسترش را به خدا سپرده اند در حالی که نباید اینگونه باشد در بحث تشیع تبلیغ وظیفه مومن است نباید به امید دیگران نشست همان گونه که ائمه به امید دیگران ننشستند.
کشواد جمال فرد افزود: بایدهرکس به اندازه توان خودچه دربعدمعنوی و چه در بعد مادی به امر ترویج قرآن کمک نماید که متاسفانه درجامعه ما این ضرورت احساس نشده است. چه بساخیلی ازفعالان و مسئولان فرهنگی استان کمکی در این راستا نکرده اند.
وی بیان کرد: دربسیاری ازموارد مانع حضورافراد خوش فکر و کم بضاعت مالی دراین صحنه شده اند و غافل از اینکه دشمن برای ترویج فرهنگ خودازهیچ هزینه وکوششی فروگذار نیست.
این فعال فرهنگی عنوان کرد: برخی از مسئولان اذعان می دارند اگرفعالان قرآنی از خود سرمایه ندارند “غلط میکنندکه قرآن راترویج دهند” که این توهین بزرگی است.
مسئول موسسه ترنم وحی ابراز داشت: دربحث مفاهیم قرآن هیچ استانداردی درکشورتعریف نشده است و روشهای موجود همه روشهای سلیقه ای است که برخی ازافراد دلسوز با توجه به سطح دانش خودو فضای فرهنگی که درآن قرارگرفته اند ابداع و در موسسات خود به کارمی گیرند.
این فعال قرآنی ابراز داشت: ازاسباب کشی ودرگیری باصاحبخانه ها و تلاش برای اقناع حرص و ولع آنها در پرداخت رهن و اجاره خانه هایی که اصلا شایستگی دارالقرآن بودن راهم ندارند فراغتی نداریم که بخواهیم به روش و اصول آموزش قرآنی فکرکنیم.
وی گفت: مسئولین استان هم درخواب زمستانی درغارهای خوش نشین و بدورا ز دغدغه قرآن خواب های خوش می بینند و هر ازگاهی در رسانه های مختلف اخباری می دهندکه اگرکذب نباشد حداقل غلو است.
وی اظهار کرد: این مؤسسه در سال ۱۳۸۵ با دغدغه تعدادی از دوستان با دریافت مجوز از سازمان دارالقرآن کشور به عنوان اولین مؤسسه رسمی قرآنی در یاسوج شروع به فعالیت کرد.
جمالفرد با اشاره به اینکه این مؤسسه در ابتدا به تعلیم نیروهای متخصص قرآنی پرداخت و حدود پنج دوره تربیت معلم برگزارکرد، افزود: در این مدت ۱۰دوره تربیت معلم قرآن با حضوراساتید کشوری متخصص و اساتید متخصص استانی برگزار شد که ۱۴۰مربی قرآنی تربیت یافت.
مسئول ترنم وحی ابراز کرد: بخش دوم فعالیت‌ها به تبیلغ و ترویج نمایشگاه‌ها، محافل و کرسی‌های قرآنی و پژوهشی اختصاص یافت که این محافل در هر استانی برگزار شد.
جمالفرد عنوان کرد: به صورت تخصصی مؤظف به فعالیت در حوزه عفاف و حجاب شده و در این زمینه اقدام به شناسایی سه هزار خواهر محجبه و برگزاری دوره‌های مختلف نموده است که دوره نهایی در شهر مقدس قم با حضور اساتید برجسته برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: بعد از اتمام دوره این خواهران به سطحی می‌رسند که برای حضور در مجموعه‌های مختلف و مکان‌های اجتماعی و سازمان‌های دولتی برای ایفای نقش در جامعه و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب بپردازند.
مسئول مؤسسه قرآنی ترنم وحی یاسوج از اختصاص بودجه‌های قرآنی اندک در استان انتقاد کرد و گفت: این بودجه‌ها درحد حرف هستند و با این بودجه کم در عمل به‌خصوصی نمی شود انجام داد.
جمالفرد عنوان کرد: سالانه به مؤسسه ترنم وحی با سابقه چندین ساله تنها حدود دو میلیون تومان بودجه اختصاص می‌یابد این در حالی است که تنها حق بیمه مربیان این مؤسسه در طول ماه چند میلیون تومان است.
وی اظهار کرد: برخی در مورد مؤسسه قرآنی ترنم وحی شایعه پراکنی کرده و فضا را برای فعالیت این موسسه قرآنی تنگ کردند.
جمالفرد با بیان اینکه باید بسیجی‌وار وارد میدان جنگ نرم شد و بدون زد و بند سیاسی از فرهنگ قرآنی حمایت شود، اضافه کرد: سازمان‌های فرهنگی درگیر کاغذ بازی شده‌اند./هفته نامه استانی جوان