یاسوج۲۴: درصد رضایت مردم از وضعیت اقتصادی،اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور به خصوص در حوزه اقتصادی و معیشتی خود میزان رضایت مندی آنها از دولت ها را نشان می دهد.

قطعا اصلی ترین معیارهای سنجش مردم در انتخابات سال ۹۶، کارنامه دولت های گذشته ودولت فعلی است و آنان با ایده گفتمان انقلاب اسلامی، دولت را مورد ارزیابی قرار می دهند. مردم از خود می پرسند که آیا سیاستها و برنامهای  دولت به ویژه در عرصه اقتصادی ، توانسته که مشکلات آنها را حل کند یا نه و سپس دست به انتخاب رییس جمهور جدید خواهند زد؟

به میان شهروندان وبازاریان شهر یاسوج رفتیم تا در یک گفت و گوی ویژه از میزان رضایت آنها از دولت یازدهم را جویا شویم که در ادامه شما را به خواندن صحبت های آنها دعوت می کنیم:

آقای موسوی که ۲۸ سال گذشته در شهر یاسوج به فروش پارچه های محلی مشغول است در گفت و گو با ما گفت: در طی چهارسال گذشته به عنوان یک بازاری اصلا از وضعیت و رونق راضی نبودم و نیستم و دلیل آن هم این است که دولت پول را از جمع کرد که تورم کاهش پیدا کند اما در عوض رونق از افتاد و فروش کم شد.

وی با اشاره به ساعت روی دیوار مغازه خود افزود:الان ساعت شش عصر هست و من هنوزیک ریال فروش نداشته ام.

این فروشنده پارچه محلی در یاسوج عنوان کرد: از ابتدای سال ۹۶ تاکنون۲۵ تن از هم صنفی های با سابقه من به دلیل ضرر در خرید و فروش مغازه خود را جمع کرده و خانه نشین شده اند.

موسوی گفت: نه تنها مغازه دارها بلکه کارخانه های بزرگی مثل ارج ،آزمایش،پاک شوما و نزدیک به ۴۰ کارخانه تولیدی دیکر ورشکسته شدند.

وی بیان کرد: پولی در بازار نبود که تورم افزایش پیدا کند نه اینکه آقای روحانی زرنگ بوده و تورم را کاهش داده است.

این شهروند با بیان اینکه در این چهار سال گذشته مردم روز به روز فقیر تر می شوند، گفت:وقتی در یک صنف ۲۵ نفر انصراف از کار می دهند شما فکرش را بکنید وضعیت بازار چقدر افتضاح است.

موسوی در ادامه افزود: دولت آقای احمدی نژاد ۸۰۰سال ما را به عقب برد اما دولت آقای روحانی ما را به دوران قرون وسطی خواهد کشاند.

امید شجاعی جوان یاسوجی که ۱۵ سال است به فروش لوازم برقی خانگی مشغول است ، گفت:بدترین وافتضاح ترین دوران خرید و فروش اجناس در دولت یازدهم بود.

وی افزود:رکود بیش از حد این چهار سال کل ایران را فراگرفته نه فقط شهر یاسوج را و این باعث شد که خیلی از تولیدی های باکیفیت در کشور تعطیل شود و به نوبه خود ما هم از جیب خودمان خیلی ضرر کردیم.

این فروشنده عنوان کرد: دولت آقای روحانی هیچ کاری در این چهار سال گذشته انجام نداد وهیچ برنامه ای نداشت مطمئن هستیم برای چهار سال آینده هم اگر بیاید سر کار هیچ سیاست و برنامه ای در حوزه اقتصادی و دیگر مسائل نخواهد داشت.

شجاعی با بیان اینکه دولت با وعده برجام و درست شدن وضعیت دل مردم را خوش کرده بودو دهان مردم را بست گفت:حالا هم که خود مردم به این نتیجه رسیدند که برجام جز ضرر چیزی نداشت دست ما از همه جا بسته شده است.

وی افزود:آقای روحانی تنها با آمار بازی می کند،پرداخت تسهیلات را متوقف کرد و یک طرحی به نام فروش کالای ایرانی را هم اجرا کردند که به دلیل بی برنامگی به بن بست خورد و نتیجه نداشت.

شجاعی گفت: پدر من ۴۰ سال است که در بازار کار می کند و خودم هم ۱۵ سال در این مدت این چهار سال گذشته بیشترین ضرر را در کاسبی تجربه کرده ایم.

کاظم پور یکی دیگر از بازاریان یاسوجی که ۲۵ سال است در مرکز شهر مغازه میوه فروشی دارد ، گفت: خرید و فروش در این چهار سال تعریفی نداشت و مدام بازار راکد است.

 وی با بیان اینکه مردم در خرید مایحتاج اولیه خود مانده اند افزود: وضعیت اقتصادی مردم در دولت یازدهم با آن همه وعده و وعیدی که مسئولان در راستای اجرای برجام دادند روز به روز بد تر شد و هم اکنون هم که پایان دولت هست هم امیدی به بهبود آن نیست.

محسن رستمی جوان ۲۰ ساله ای که در حال خرید جنس برای مغازه سوپر مارکت خود که در یکی از روستا های اطراف شهر یاسوج بود در گفت و گو با ما گفت: وضعیت اقتصادی کشور ما خیلی وقت است که به هم ریخته و در این چها سال هم که بهبودی نیافت وشاید بتوان گفت بد تر هم شد.

وی با بیان اینکه دولت نتوانست برای معضل بیکاری جوانان کاری انجام دهد،افزود:با فرختن زمین کشاورزی راه

انداختن مغازه سوپر مارکت فکر کردم می توانم برای خودم در آمد زایی کنم اما روز به روز که می گذرد می بینم که

جز ضرر چیزی عاید من نمی شود.

این جوان عنوان کرد: برای دیدن عملکرد دولت یازدهم نیازی نیست با کسی صحبت کنید فقط نگاه کنید به زندگی

مردم خودتان متوجه می شوید که به سختی می توانند امرار معاش کنند ، کاری هم به قشر مرفه ندارم چرا که آنها در

هر دولتی زندگیشان رونق دارد.

شاهرخ طالبی که تعمیرگاه مکانیکی خودرو دارد و مشغول به تنظیم موتور یکدستگاه خودروی پراید است با ما

گفت:هیچ کدام از دولت ها نتوانستند آنی باشند که مردم می خواهند. هرکدام آمدند وعده دادند و رفتند.

وی افزود: ما از برجام خیری ندیدیم و به بهانه آن هم در سیاست های خارجی ضعیف شدیم.

این شهروند یاسوجی عنوان کرد : واردات بی رویه کالا ها از کشورهای دیگر در دولت آقای روحانی

باعث ورشکسته شدن صنعت کشور شد ورونق در بازار به شدت کاهش یافته است.

طالبی افزود: دولتی که دولت مردانش در کار تجارت و صادرات باشد بیشتر از این هم آز آنها توقع نمی رود پس در

این رابطه سکوت کنیم بهتر است و امیدوارم در انتخابات پیش رو بتوانیم به افراد ناتوان نه بگوییم.

وعده های انجام نشده

عرصه انتخابات، معیار سنجش آرای مردم محسوب می شود و مردم از طریق صندوق های آرا، میزان کارآمدی دولت را مورد ارزیابی قرار می دهند و به این ترتیب میزان رضایت مندی خود را از دولت چهارساله ابراز می نمایند.  بنا براین اگر ریاست جمهوری نتواند با شعارها و عده هایی که به رای دهندگان در زمان کمپین انتخاباتی داده است جامه عمل بپوشاند در زمان انتخاب مجدد در چالش بسیار سختی قرار خواهد گرفت و با نه رای دهندگان در هنگام انجام انتخابات مواجه خواهد بود. / راحله حکمتیان نسب