معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآوزی با بیان اینکه بالاترین درصد باسوادی کشور در مازندران و اصفهان است گفت: بیشترین درصد بی‌سوادی نیز در سیستان و بلوچستان است.

محمد مهدی‌زاده امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در گچساران اظهار کرد: در حال حاضر بی‌سوادی در روستاهای ما به مرحله چینه رسیده به این معنا که تمامی کسانی که قابلیت سواد‌آموزی داشتند، باسواد شدند اما در آخر تعداد کمی از قلم جا مانده‌اند.

وی افزود: سوادآموزی چهره‌‌ به چهره و تک به تک تنها راه باقی‌مانده باسواد کردن افرادی است که به دلایل مختلف از جمله پراکندگی جغرافیای هنوز موفق به باسواد شدن نشده‌اند.

معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی در پاسخ به سئوالی مبنی بر آمار و کمیت جمعیت بی‌سوادی در استان‌های کشور ابراز کرد: در میان استان‌های کشور، تهران با داشتن ۱۰۰ هزار نفر دارای بیشترین آمار بی‌سوادی بوده که پیدا کردن این تعداد در جمعیت میلیونی این استان کار ساده‌ای نیست.

مهدی‌زاده با بیان این‌که البته این آمار بی‌سوادی نسبت به جمعیت میلیونی تهران از درصد پایینی برخوردار است، تصریح کرد: در حال حاضر از لحاظ آمار سیستان و بلوچستان داری بیشترین درصد بی‌سوادی در کشور بوده و کردستان و آذربایجان غربی نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در مقابل این استان‌ها، مازندران و اصفهان از درصد باسوادی قابل توجه و مطلوبی برخوردار است.

مهدی‌زاده اذعان کرد: اعتقاد دارم که هیچ استانی در زمینه باسوادی قابل مقایسه استان دیگری نیست و ما باید هر استانی را با گذشته همان استان مقایسه کنیم.

معاون آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی تأکید کرد: مقایسه استان‌ها با یکدیگر قابل قبول نیست زیرا هر استانی شرایط خاص خود را دارد که شرایط جغرافیایی و جمعیتی از مهم‌ترین شرایط در این زمینه به شمار می‌رود.

وی در پاسخ به سئوال دیگر فارس مبنی بر ادغام نهضت سوادآموزی و آموزش و پرورش بیان کرد: از دیدگاه من این ادغام دارای جنبه مثبت و منفی بوده، مثبت از این نظر که آموزش و پرورش دارای معلم و امکانات است و منفی نیز از این نظر که بعد از ادغام توقع می‌رفت معلمان ورود کنند که این اتفاق نیفتاد.

مهدی‌زاده عنوان کرد: به همین دلیل مجبور به روی اوردن به تشکل‌ها شدیم که این خود دغدغه و نگرانی‌های خاص خود را دارد.

انتهای پیام/۸۲۰۱۴/

منبع : خبرگزاری فارس