به درخواست کشاورزان سی‌سختی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از طرح‌ها، باغات و مزارع شهرستان دنا بازدید کرد و از نزدیک پای صحبت کشاورزان این مناطق نشست.

به گزارش خبرگزاری فارس از ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی بعد از ظهر پنج‌شنبه و بعد از اعلام نارضایتی کشاورزان سی‌سختی از سیستم آبیاری باغات خود، در جمع کشاورزان حاضر شد و حرف‌های آنها را شنید.

در این بازدید یک روزه که جعفر گوهرگانی به همراه معاون بهبود تولیدات گیاهی و کارشناسان حوزه آب و خاک حضور داشتند، علاوه بر باغات سی‌سخت، مزارع کشاورزی مجموعه روستاهای کره و طرح بزرگ دشت‌رز نیز مورد بازدید قرار گرفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی در جمع کشاورزان سی‌سختی از آنها شنید که سیستم آبیاری باغات ۱۰۰ هکتاری آنها دارای نقایص جدی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در جمع کشاورزان سی‌سختی

قیصرپور، نماینده کشاورزان سی‌سخت، به جعفر گوهرگانی گفت: از اینکه برای نخستین بار یک مسئول جهاد کشاورزی بدون حضور دوربین‌های صدا و سیما در جمع ما حاضر شده و به فکر رفع مشکلات باغداران است، سپاسگزار هستیم و امیدواریم که در این سفر اقدامات اساسی برای ما انجام شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز خطاب به کشاورزان گفت: مدیریت این بازدید با خود شما است و هر طرحی را که فکر می‌کنید مشکل دارد مورد بازدید قرار می‌گیرد.

گوهرگانی در بازدید از سیستم آبیاری باغات ۱۰۰ هکتاری سی‌سخت

بعد از این توافق اولیه با کشاورزان، گوهرگانی وارد طرح آبیاری ۱۰۰ هکتار از باغات سی‌سخت شد و بر وجود برخی ایرادات فنی در سیستم آبیاری و پمپاژ آن صحه گذاشت.

وی در این بازدید عملیاتی، شخصا پمپاژ این طرح بزرگ را روشن کرد و از نردیک وضعیت آن را بررسی و دستورات لازم را برای رفع مشکلات آن صادر کرد.

بعد از آن، وی وارد مجموعه روستاهای کره شد و در مسجد روستای مرکزی کره حرف‌های زراعت‌کاران و برنج‌کاران این روستا را نیز شنید.

گوهرگانی در بازدید از کانال آبیاری روستای کره

پورمجیدی، نماینده کشاورزان این روستاها نیز در سخنانی، گفت: این روستاها در کشاورزی و در همه شاخه‌های آن از باغ تا شیلات حرف‌های زیادی برای گفتن دارد ولی متاسفانه سیستم‌های آبیاری سنتی داریم و در تامین آب با وجود فراوانی منابع آبی، مشکل داریم.

بازدید رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از مزارع گندم و برنج روستاهای کره

وی کانال‌های آبیاری را مهم‌ترین خواسته کشاورزان این روستا از مسئولان جهاد کشاورزی دانست و ابراز داشت: آب برف‌های کوه دنا بدون استفاده به رودخانه بشار و دریای خلیج‌فارس می‌ریزد ولی کشاورزان در کنار این آبها از آن محروم هستند.

پورمجیدی همچنین ساخت یک پل برای ارتباط میان مزارع دو طرف آب را از دیگر خواسته‌های کشاورزان این منطقه اعلام کرد.

به گزارش فارس، گوهرگانی در این بازدید با قول مساعد برای احداث یک پل و چند کانال آبیاری، گفت: مجموعه روستاهای کره واقعا آباد هستند و حیف است که این روستاها تولیدکننده نباشند.

وی تاکید کرد: اگر حتی یک تولیدکننده هم در این روستاها باشد، مورد حمایت ما است. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه، مشکلات زیاد و اعتبارات کم هستند، ادامه داد: با جدیت به دنبال رفع مشکلات و کاهش آن هستیم ولی اگر بگوییم همه مشکلات به زودی حل می‌شود، دروغ است.

وی افزود: در مورد احداث کانال‌های آبیاری و آبی کردن اراضی دیم هرگونه همکاری با کشاورزان صورت می‌گیرد.

گوهرگانی گفت: در مورد اعتراض کشاورزان به اختلافات با منابع طبیعی و اعلام منابع ملی بودن اراضی کشاورزی، اجازه نمی‌دهیم حقی از کشاورزان ضایع شود. 

بازدید گوهرگانی از طرح بزرگ باغات دشت‌رز

به گزارش فارس، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و معاون بهبود تولیدات گیاهی بعد از این، وارد طرح بزرگ دشت‌رز شد و مشکلات این طرح را نیز مورد بررسی قرار داد.

همچنین در جریان این بازدیدها، کشاورزان از عملکرد جهاد کشاورزی دنا گلایه‌هایی داشتند که رئیس این سازمان قول پی‌گیری داد. 

 

================

 گزارش و عکس: کریم بنام

================

انتهای پیام/۸۲۰۰۵/گ۴۰

منبع : فارس نیوز