یاسوج ۲۴: علی محمد احمدی روز سه شنبه در نشست کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: یکی از ملاک های مهم تعیین رشد شاخص اقتصادی و توسعه هر منطقه میزان صادرات آن است.وی افزود: دلیل رشد محدود صادرات غیرنفتی کهگیلویه و بویراحمد در سال های اخیر با […]

یاسوج ۲۴: علی محمد احمدی روز سه شنبه در نشست کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: یکی از ملاک های مهم تعیین رشد شاخص اقتصادی و توسعه هر منطقه میزان صادرات آن است.
وی افزود: دلیل رشد محدود صادرات غیرنفتی کهگیلویه و بویراحمد در سال های اخیر با وجود ظرفیت های متعدد در این استان و توقف بر روی یک عدد خاص نیازمند آسیب شناسی و چاره اندیشی توسط متولیان امر شامل اتاق بازرگانی یاسوج و صنعت، معدن و تجارت، گمرک و امور اقتصادی و دارایی است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: گمرک این استان نقش مهمی در توسعه صادرات غیرنفتی استان داشته و باید بیش از پیش مجهز و فعال شده و مشکل انبار آن نیز از طریق اجاره سوله حل شود.
احمدی عنوان کرد: با توجه به نزذیکی عید نوروز میزان ورود انواع کالاهای قاچاق به کهگیلویه و بویراحمد تا حدودی افزایش می یابد.
وی با اشاره به لزوم تلاش برای رفع این مشکل، ابراز داشت: باید کنترل و نظارت دقیق تری بر بازار کهگیلویه و بویراحمد در ۲ ماه پایانی امسال و در راستای تأمین کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم صورت گیرد.
دبیر کمیسون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: تا پایان دی امسال ارزش کالاهای قاچاق مکشوفه در این استان ۲۹۱ میلیارد ریال بوده است.
حسین بهمنی اظهار داشت: این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۱۹۳ میلیارد ریال بود که ۵۱ درصد رشد داشته است.
وی افزود: ۱۰ ماه امسال یک هزار و ۶۲۹ فقره پرونده در زمینه کالای قاچاق در کهگیلویه و بویراحمد تشکیل شده که این تعداد در مدت مشابه سال گذشته یک هزار و ۴۰۳ فقره بوده است.
بهمنی بیان کرد: در این مدت یک هزار و ۹۵۷ متهم مرد و زن در کهگیلویه و بویراحمد دستگیر و به مراجع قضایی این استان معرفی شد.
وی عنوان کرد: تعداد متهمان دستگیر شده در کهگیلویه و بویراحمد در مدت مشابه سال گذشته یک هزار و ۳۷۵ نفر بوده است.
بهمنی ابراز داشت: تا پایان دی امسال ۶۷۱ دستگاه خودروی حامل کالای قاچاق در کهگیلویه و بویراحمد توقیف شد که این تعداد در مدت مشابه سال گذشته ۵۶۹ دستگاه بوده است.
وی گفت: عمده ترین کالاهای قاچاق مکشوفه در کهگیلویه و بویراحمد در این مدت شامل لوازم یدکی خودرو، فرآورده های نفتی، مشروبات الکلی، سیگار، گوشی تلفن همراه، لوازم خانگی و لوازم آرایشی بهداشتی بوده است.
میزان صادرات کالا از طریق گمرک کهگیلویه و بویراحمد در ۹ ماه امسال ۲ میلیون و ۸۷۴ هزار دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی حدود ۱۱ درصد رشد داشته است. / ایرنا