یاسوج۲۴– اعضای مرحومه کتا بخشایی نصرآباد علیا که دچار مرگ مغزی شده بود به سه بیمار نیازمند اهدا شد، وی ۵۷ ساله و ساکن روستای قاسم آباد جلیل شهرستان بویراحمد بود.
با تلاش اعضای تیم پیوند دانشگاه‌های علوم پزشکی و شیراز اعضای بدن این بیمار جدا و برای پیوند به بیماران نیازمند به بیمارستان نمازی شیراز منتقل شد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: از این بیمار مرگ مغزی شده ۲ کلیه و کبد جدا و برای پیوند به بیماران نیازمند این اعضای حیاتی به بیمارستان نمازی شیراز انتقال داده شد.
پرویز یزدان پناه افزود: این بیست و دومین بیمار مرگ مغزی در استان طی سال جاری است.

به گزارش یاسوج۲۴ براساس آمارها، سالانه بین پنج تا ۸۰۰۰ مرگ مغزی در ایران رخ می‌دهد و روزانه هفت تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو جان می‌سپارند؛ آماری که نشان می‌دهد روزانه ۲۰ بیمار مرگ مغزی در کشور بدون اهدای اعضای بدن خود می‌میرند. براساس گزارش‌های انجمن اهدای عضو ایران، هر ۱۰ دقیقه یک نفر به لیست انتظار دریافت عضو اضافه می‌شود و از آن‌سو هر ۷۰ دقیقه یک نفر در کشور با مرگ مغزی، جان خود را از دست می‌دهد. این آمارها نشان می‌دهد، فرهنگ اهدای عضو باید بیش از پیش گسترش یابد تا شمار بیشتری از هموطنان، شانس دوباره برای زندگی داشته باشند اما آمارها موضوع دیگری را هم نشان می‌دهد و آن این که مردم استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از مردم سایر نقاط کشور از این فرهنگ بهره برده اند و از آنجا که آن را اقدامی انسانی و خداپسندانه می‌دانند، گوی سبقت اهدای عضو را از دیگر هموطنان ربوده‌اند. این را ساسان عباسی، مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی یاسوج به جام‌جم می‌گوید و یادآور می‌شود، میزان و درصد اهدای عضو در هر استان به نسبت جمعیت آن سنجیده می‌شود و با توجه به جمعیت حدود ۶۵۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد، این استان امسال رتبه نخست پیوند عضو را در کشور کسب کرده است، کمااین که سال گذشته نیز این مقام به همین استان رسید.

رضایت ۸۲ درصدی

به طور متوسط ۵/۸۲ درصد خانواده بیماران مرگ مغزی در کهگیلویه و بویراحمد برای اهدای اعضای بیماران خود رضایت داده‌اند که این رقم در کشور، ۷۶ درصد است.

عباسی می‌افزاید: ۱۰۰ بیمار مرگ مغزی استان در چهار سال گذشته، ۵۷۰ عضو خود را اهدا کردند که ۹۵ درصد اعضا (۵۵۰ عضو) پیوند شد و ۵ درصد باقیمانده نیز به خاطر وجود مشکل در گیرنده عقیم ماند. مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی یاسوج با اشاره به این که بیش از ۵۰۰۰ نفر از مردم نوعدوست و نیکوکار استان، فرم اهدای عضو بعد از مرگ را تکمیل کرده‌اند، تصریح می‌کند: از ابتدای سال، ۱۹ مورد اهدای عضو در استان صورت گرفته که از این تعداد، افزون بر ۶۵ عضو به بیماران نیازمند پیوند زده شده است. سال گذشته نیز ۲۸ مورد اهدای عضو در استان صورت گرفت که از این تعداد، ۱۱۰ عضو به بدن افراد نیازمند پیوند زده شد. همچنین جوان‌ترین اهدا کننده عضو در کهگیلویه و بویراحمد، کودک ۱۹ ماهه و مسن‌ترین اهدا کننده عضو، فردی ۷۱ ساله بوده است.