مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد انتخاب کتاب سال کهگیلویه و بویراحمد را بعد از ۳۶ سال، کودکی یک ساله خواند و گفت:‌ امید است عمر این کودک یک‌ساله به هزاران سال برسد.

امین کمالوندی ظهر امروز در مراسم انتخاب کتاب سال اظهار داشت: ۳۵ سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی گذشته است ولی تاکنون در این استان چنین مراسمی برگزار نشد و امروز بعد از گذشت این همه سال شاهد انتخاب کتاب سال در هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد افزود: برای برگزاری این اقدام نیازمند جسارت، شجاعت و حساسیت و دقت بالایی بودیم تا گام نخست در انتخاب کتاب سال با کمترین ضریب خطا برداشته شود.

وی گفت:‌ از یک سال پیش جرقه چنین کاری زده و از ۶ ماه پیش نیز مقدمات برگزاری این مراسم با فراخوان از همه نویسندگان و ناشران در درون و بیرون این استان شروع شد.

کمالوندی ادامه داد: این فراخوان شامل آثاری می‌شد که از سال ۸۲ تا مهر ۹۲ به چاپ رسیدند که در این فاصله ۱۰ سال حدود ۵۰۰ عنوان کتاب در حوزه‌های مختلف توسط نویسندگان کهگیلویه و بویراحمدی چاپ شد.

وی بیان کرد:‌ از این تعداد اثر، ۱۸۶ عنوان کتاب به دبیرخانه مراسم انتخاب کتاب سال کهگیلویه و بویراحمد واصل شد.

* کتاب‌هایی که هنوز متولد نشده‌اند

کمالوندی اضافه کرد: این تعداد عنوان کتاب توسط ۱۲۰ نویسنده نوشته شدند که درا ین مراسم از برترین‌ها در حوزه‌های مختلف تجلیل شد.

متولی فرهنگ در کهگیلویه و بویراحمد اذعان کرد: البته مشکلات حوزه کتاب و نشر بسیار زیاد است و در حال حاضر چندین برابر آثار تولیدی به چاپ رسیده، آثاری وجود دارد که در منازل اهالی قلم و روی حافظه رایانه‌های آنها وجود دارند که نیازمند حمایت برای چاپ هستند.

وی، انتخاب مراسم کتاب سال کهگیلویه و بویراحمد را یک کودک یکساله خواند و گفت:‌امید است این کودک یک ساله مراسم هزار سالگی خود را جشن بگیرد.

* تابویی که شکسته شد!

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد با قدردانی از جسارت داوران این مراسم برای پذیرفتن حساسیت‌های داوری، ابراز داشت: بالاخره این تابو باید یک روز شکسته می‌شد و ما یاد می‌گرفتیم که خودمان را خودمان داوری کنیم.

وی خود را از مخالفان استفاده از داوران غیربومی دانست و خاطرنشان کرد: اساتید و فرهیختگان زیادی در این استان وجود دارند که استفاده از داوران غیر بومی معنایی ندارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد، ارج نهادن به جایگاه نویسندگان و اهالی قلم، تشویق جوانان به تولید علم و جمع‌آوری گنجینه‌های کتاب در این استان را از جمله اهداف برگزاری چنین مراسمی دانست.

کمالوندی از استمرار چنین برنامه‌ای در این استان خبر داد.

برگزیدگان نخستین آیین انتخاب کتاب سال کهگیلویه و بویراحمد به شرح زیر است:

۱- در بخش شاخه موضوعی

۲- در بخش شعر

۳- در بخش داستان

۴- در بخش فرهنگ عامه

۵- در بخش کشاورزی و دامپروری و مراتع

۶- در بخش علوم تربیتی

۷- حجت الاسلام و المسلمین در بخش دینی

۸- و در بخش سلامت

۹- در بخش تاریخ

 

گزارش تصویری خبر را اینجا ببینید