مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: اعتبارات کنونی آب‌رسانی و بازگشایی جاده‌های ارتباطی عشایر تنها جوابگوی نیاز دو ماه عشایر است و بخش زیادی از مطالبات عشایر با این وضعیت اعتباری بر زمین خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، مجید علی‌پور شامگاه دوشنبه در جمع کارشناسان و مدیران بخش کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: برخی خدمات به جامعه ارزشمند عشایر به صورت مستمر و روتین است که تعطیل‌برداری در این خدمات معنی ندارد.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد افزود: آبرسانی سیار، بازگشایی راه‌های ارتباطی، توزیع آرد و سوخت فسیلی از مهم‌ترین این خدمات هستند که به ویژه در هنگام کوچ عشایر ضروری و حیاتی است.

وی با تأکید بر نقش اعتبار و بودجه در ارائه این خدمات به عشایر گفت:‌ اعتبارات آب‌رسانی و بازگشایی جاده‌های ارتباطی عشایر تنها جوابگوی نیاز دو ماه عشایر است و بخش زیادی از مطالبات عشایر با این وضعیت اعتباری بر زمین خواهد ماند.

* عشایر مجبور به تأمین آرد از بازارهای آزاد به قیمت‌های گزاف هستند

علی‌پور ادامه داد: با توجه به اینکه قوت غالب عشایر، آرد است، باید نگاه مسئولان در تخصیص سهمیه آرد عشایر با روستا و شهر تفاوت داشته باشد چرا که سهمیه هفت کیلویی آرد برای هر فرد عشایر به هیچ عنوان جوابگوی نیاز آنان نیست.

این مسئول امور عشایر تصریح کرد:‌ اگر این روند ادامه یابد، عشایر راهی ندارند جز اینکه آرد را از بازارهای آزاد و به قیمت‌های گزاف خریداری کنند که این موضوع ظلم به عشایر است.

علی‌پور با بیان اینکه در بسیاری مواقع، در بازار آزاد نیز آرد یافت نمی‌شود، ادامه داد:‌ تأمین آرد عشایر یکی از چالش‌های مهم ما در این اداره کل است.

وی گفت: سهم ۱۲ درصدی برخی اعتبارات عشایر تنها ۲ درصد است که لازم بوده این سهم حداقل به ۶ درصد برسد تا بتوانیم جوابگوی نیاز عشایر این استان باشیم.

علی‌پور تخصیص ۱۰۰ درصدی بودجه‌های این بخش‌ها را لازمه ارائه خدمات به موقع و در خور شأن به عشایر زحمت‌کش کهگیلویه و بویراحمد دانست.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش، عشایر را سرمایه‌های این نظام خواند و خاطرنشان کرد: هر گاه به حضور عشایر در صحنه‌های مختلف نظام بود، این قشر ارزشمند جامعه بدون هیچ چشم‌داشتی حضور پیدا کردند و امروز نیز ما مسئولان وظیفه داریم که اجازه ندهیم عشایر در تنگنا باشند.

این مسئول در کهگیلویه و بویارحمد تأکید کرد: هر چه که برای عشایر این استان کار شود باز هم کم است.

وی اظهار امیدواری کرد با همکاری و نگاه ویژه استاندار و مقامات ارشد این استان شاهد تزریق اعتبارات کارگشایی برای ارائه خدمات به موقع و شایسته به عشایر باشیم.

انتهای پیام/۸۲۰۰۵/ی۳۰

منبع : خبرگزاری فارس