مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: سطح توقعات مردم در روستاها بالا رفته ولی اعتبارات دهیاری‌ها برای ارائه خدمات به مردم محدود است.

به گزارش خبرگزاری فارس از لنده، داریوش مظفر عصر امروز در نشست مشترک با بخشداران و دهیاران شهرستان لنده با اشاره به اهداف این نشست گفت: آشنایی با دهیاران و راه‌اندازی کارگاه آموزشی برای آنها از مهم‌ترین اهداف این نشست بوده که باید از آن نهایت استفاده را برد.

وی افزود: بیش از ۳۰ درصد جمعیت کشور در روستاها زندگی می‌کنند و در این آمار نزدیک به ۵۰ درصد بوده که همین امر خدمات‌رسانی‌ به آن‌ها را ضروری کرده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: کمبود اعتبارات و امکانات در روستاها کاملاً مشهود است ولی باید شرایط را مدیریت کرد و زمینه توسعه خدمات را مهیا ساخت.

مظفر در ادامه به وظایف دفتر امور روستایی اشاره کرد و افزود: دفتر امور روستایی تنها وظیفه سیاستگذاری و هماهنگی بین دستگاهی را بر عهده دارد که از این وظیفه در جهت خدمات‌رسانی به مردم در روستاها استفاده می‌کند.

وی یادآور شد: با پیشرفت تکنولوژی و خدمات در سطح کشور توقعات مردم در روستاها بالا رفته و ارائه خدمات به آن‌ها را به دلیل محدود بودن اعتبارات و امکانات با مشکل رو‌به‌رو ساخته است.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به عدم درآمدزایی دهیاری‌ها گفت: دهیاران باید از ظرفیت‌های روستاهای خود به نحو احسن استفاده کرده و برای دهیاری‌ها درآمدزایی کنند.

مظفر خاطرنشان کرد: روستاها و دهیاران باید به سمت تولید بروند و کشاورزی، دامداری و سایر برنامه‌های توسعه‌ای را در سطح روستاهای خود گسترش دهند تا بتوانند از محل درآمد آن به توسعه روستا کمک کنند.

وی اضافه کرد: در طول سنوات گذشته برنامه‌ کاری دهیاری‌ها اشکال داشته است و هم‌اکنون درگیر ساماندهی و تنظیم گزارشات و برنامه‌های مالی دهیاری‌ها هستیم.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به نبود حسابرس مالی دهیاری‌ها تصریح کرد: از میان دهیاران هر منطقه یکی به عنوان حسابرس داخلی معرفی و مشخص خواهد شد تا برنامه‌های مالی سال‌های ۹۱ و ۹۲ دهیاری‌ها را حسابرسی و نظارت کند.

مظفر افزود: در خصوص ناظر فنی هم مانند حسابرس داخلی شخصی از میان ناظران فنی دهیاری‌ها مشخص و به عنوان ناظر ناظران فنی دهیاری‌ها معرفی می‌شود.

وی به نحوه توزیع اعتبارات دفتر امور روستایی اشاره کرد و ادامه داد: اعتبارات براساس سرانه جمعیتی در استان توزیع می‌شود ولی در سطح شهرستان‌ها با رایزنی‌هایی که صورت گرفته دهیاری‌های فعال از اعتبارات بیشتری برخوردار خواهند شد.

مظفر خاطرنشان کرد: ماشین‌آلات و امکانات دهیاری‌ها باید به‌روز بوده و پروژه‌های نیمه‌تمام ساختمان‌ها به صورت مشارکتی انجام شود.

وی به استخدام دهیاران اشاره کرد و افزود: هنوز هیچ دستور مکتوبی به دفتر امور روستایی ارسال نشده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: دهیاران باید ما می‌توانیم را با همت، عشق و علاقه به کار به عینیت برسانند.

انتهای پیام/۸۲۰۱۳/ز۴۰

منبع : فارس نیوز