رییس سازمان بسیج مستضعفین از دیدار ۵۰ هزار نفری فرماندهان بسیج سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب در آغاز هفته بسیج خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه فتح به نقل از پایگاه اینترنتی بسیج، سرتیپ بسیجی محمدرضا نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین در نشست خبری برای اعلام برنامه های هفته بسیج که در مرکز بسیج صدا و سیما برگزار شد ضمن تسلیت ایام عزاداری سالار شهیدان، اظهار داشـت: فعالیت هایی که در بسیج انجام شده، آثار و نتایج آن مستمر و با مشی رویکرد جدید بسیج کمتر از آثار و دستاوردهای دفاع مقدس نیست.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه بسیج در جبهه جهاد فرهنگی، علمی، فنی و جهاد اقتصادی در حال فعالیت است، یادآور شد: بسیج در این زمینه برنامه های گسترده ای را تدارک دیده و در این مسیر سازماندهی حلقه های تربیتی برای ارتقاء و تعالی اخلاق، معرفت و بصیرت از جمله اقدامات صورت گرفته است.

سردار نقدی با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر با رویکرد جدید و بدیع که اصلاحات اجتماعی اثربخشی را بر جای خواهد گذاشت، در پایگاه های بسیج عملیاتی شده است، گفت: آثار خوب آن به زودی در جامعه نشان داده می شود.

وی ادامه داد: اختراعات، ابتکارات و کسب رتبه های برتر توسط بسیجیان در کنکور دانشگاه ها و در عرصه اقتصاد مقاومتی، بسیج به شکل گسترده ای وارد عمل شده، به طوری که امروز شاهد جلوه های جدیدی در بسیج هستیم که باید معرفی و شناخته شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: هفته بسیج امسال با اجتماع ۵۰ هزار نفری فرماندهان بسیج سراسر کشور در مظهر امام خامنه ای آغاز می شود و بسیجیان تجدید بیعت عاشورایی خود را با رهبر انقلاب با عنوان پرچمداران تمدن اسلامی خواهند داشت.

سردار نقدی به شعار هفته بسیج اشاره کرد و گفت: "بسیج پیشتاز حماسه و خدمت" شعار امسال هفته بسیج است که از روز پنجشنبه ۳۰ آبان ماه در سراسر کشور آغاز می شود.

وی با اشاره به شعار روزهای مختلف هفته بسیج، خاطرنشان کرد: اولین روز بسیج با شعار "بسیج، ایثار و شهادت" با برنامه هایی از جمله ملاقات با علمای بلاد و مراجع تقلید و عطرافشانی مزار شهدا در سراسر کشور برگزار می شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین یادآور شد: نفرات برتر کنکور در سال های اخیر با خانواده شهید احمدی روشن در این روز دیدار خواهند داشت.

نقدی با بیان اینکه شعار روز دوم هفته بسیج، "ولایت و انتظار است"، افزود: در این روز برنامه میقات صالحین با حضور بسیجیان در مصلای نمازجمعه شهرهای مختلف برگزار شده و فرماندهان بسیج شهرها در سخنرانی های پیش از خطبه نمازهای جمعه کشور، اهداف و دستاوردهای بسیج را تشریح می کنند.

وی "بسیج، خلاقیت و پیشرفت" را شعار سومین روز بسیج در روز دوم آذر دانست و خاطرنشان کرد: در این روز علاوه بر اجتماعات بسیجیان دانش آموز و دانشجو در دانشگاه های مختلف، افتتاح همزمان ۱۰۰۰ سالن ورزشی را که طی یک سال اخیر احداث شده اند، را خواهیم داشت.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین به برنامه های روز چهارم هفته بسیج اشاره کرد و گفت: یکشنبه سوم آذر و روز سوم هفته بسیج با شعار "بسیج، سازندگی و اقتصاد مقاومتی" که در این روز در همایشی از پیشتازان اقتصاد مقاومتی در دانشگاه امام صادق(ع) تقدیر می شود و همچنین انتخاب کتاب مقاومت ۲ سالانه جایزه ادبی شهید آوینی نیز در این روز معرفی و قدردانی خواهد شد.

نقدی به برنامه های پنجمین روز هفته بسیج اشاره کرد و گفت: چهارم آذر به عنوان پنجمین روز بسیج با عنوان "بسیج، خانواده و سبک زندگی" که با توجه به نقش آفرینی ارزشمند زنان بسیجی در دفاع مقدس، همایش زنان اسوه را در سراسر کشور و تهران برگزار خواهیم داشت و افتتاح ۵۰۰ مهد قرآنی در مساجد کشور را نیز در کنار برنامه های دیگر برگزار می کنیم.

وی با بیان اینکه روز سه شنبه پنجم آذر که با عنوان "روز بسیج" نام گذاری شده است، برنامه هایی متناسب با شعار این روز که "بسیج، استکبارستیزی و مقاومت" است، برگزار خواهد شد و تجمع بزرگ گردان های عاشورا و الزهرا (س) در سراسر کشور برگزار می شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه روز چهارشنبه ششم آذرماه با شعار "بسیج، امر به معروف و نهی از منکر" است، گفت: در این روز علاوه بر تبیین رویکرد بسیج در امر به معروف سومین جشنواره هنر مقاومت با حضور آثار برتر ادبی و همایش پیشتازان حجاب برتر را برگزار می کنیم.

نقدی در ادامه سخنان خود با اشاره به جزئیات بیشتری از برنامه های بسیج، از ایجاد ۲۵ بیمارستان صحرایی و ثابت در طول هفته بسیج در مناطق محروم خبر داد و گفت: با اعزام گروه های تخصصی پزشکی این بیمارستان ها در هفته بسیج به مردم مختلف کشور در مناطق محروم خدمات ارائه می دهند که ۲۰ تیم تخصصی و ۵۴۰ تیم بهداشتی از جمله تیم های اعزام شونده به مناطق محروم خواهند بود.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره ابتکارات و خلاقیت ها در دومین روز هفته بسیج، گفت: دیدار با اعضای حلقه صالحین در حضور خانواده های آنان و افتتاح دانشکده حضرت زینت (س) مخصوص خواهران بسیجی برای ارتقای علمی و معرفی آنها در کنار همایش رجعت به حجاب برتر که با حضور هزاران نفر از بانوانی که این حجاب را برای خود برگزیدند در ۳۱ استان کشور از دیگر برنامه های این هفته است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین به برگزاری جشنواره کتاب مقاومت شهید آوینی با حضور ۴۸۵ عنوان کتاب خبر داد و تاکید کرد: موضوع این جشنواره دوسالانه مقاومت است که آثاری از داخل و آثاری از خارج از کشور به مرحله نهایی آن راه یافته اند.

نقدی از افتتاح ۴۱۲ پروژه عمرانی در جهت محرومیت زدایی در مناطق محروم نیز توسط بسیجیان طی این هفته خبر داد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در ادامه نشست خود به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

نقدی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت های بسیج و بسیجیان در حوزه سایبری، گفت: در حال حاضر بسیجیان در عرصه فضای مجازی حضور گسترده ای دارند.

وی با اشاره به اینکه بین سال های ۸۳ و ۹۰ جریان کاملا یک طرفه ای در فضای مجازی فعالیت می کرد، خاطرنشان کرد: در این زمان تقریبا صددرصد فضای مجازی کشور در اختیار دشمنان انقلاب بود اما امروز شاهد هستیم صدها پایگاه اطلاع رسانی بسیج و مدافعان انقلاب در فضای سایبری فعالیت می کنند و ده ها هزار وبلاگ که به شکل سازمان یافته و آموزش دیده از دستاوردهای نظام و انقلاب دفاع می کنند، در فضای مجازی فعال هستند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین به فعالیت بسیج در عرصه پویانمایی و بازی های رایانه ای نیز اشاره کرد و گفت: از اواخر امسال و به خصوص در طول سال های آینده شاهد گام های بزرگ و آثار فعالیت های بسیج در این حوزه خواهیم بود.

نقدی یادآور شد: امروزه به تعادلی از حضور نیروهای بسیجی و انقلابی و دیگر جریان های فکری در فضای مجازی رسیده ایم و تفوق جریان های انقلابی در فضای مجازی و سایبری هستیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت دانشکده حضرت زینب(س) و مقاطع پذیرش این دانشکده، تصریح کرد: این دانشکده برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد طراحی شده و امیدواریم بتوانیم سطوح بالاتری را نیز در سال های آینده در نظر بگیریم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه این دانشکده مخصوص خواهران بسیجی و در حوزه مسائل زنان، مدیریت خانواده و خانه داری است، تاکید کرد: حجاب و عفاف حقوق زن و موضوعات فرهنگی از مهمترین مواردی است که در این دانشکده مورد توجه قرار می گیرد و محل آن نیز در سازمان بسیج مستضعفین در بزرگراه بسیج است زیرا با وجود انتقال برخی از مراکز فعال بسیج در این ساختمان فضا برای این دانشکده مهیا شده است.

نقدی در پاسخ به سوال دیگری درباره رویکرد جدید بسیج به مقوله امر به معروف و نهی از منکر، گفت: با توجه به آسیب شناسی که در این زمینه انجام دادیم به نکات مختلفی در این حوزه دست یافتیم که یکی از آن نکات این بود که به نتیجه رسیدیم شیوه ای که ما در بسیج برای امر به معروف و نهی از منکر دنبال می کردیم در موضع حاکمیتی بود.

وی با بیان اینکه طبیعتا این شیوه قابل تکرار و الهام گرفتن برای مردم با توجه به زمینه ها و بستر لازم آن نبود، یادآور شد: یکی از مهمترین مسائل ما در این آسیب شناسی یافتن راه حلی در این زمینه بود و به این نتیجه رسیدیم که از موضع خود مردم در امر به معروف و نهی از منکر استفاده شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با تاکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر باید در یک فضای صمیمی صورت بگیرد، اظهار داشت: در همین راستا بسیجیان آموزش دیده اند و در نظر داریم با بهترین روش با بهره گیری از امر به معروف و نهی از منکر به این اصلاح اجتماعی که سبب خیر در کشور می شود ادامه دهیم و با تمسک به آن مشکلات اجتماعی کشور کاسته شود.

نقدی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران خارجی درباره مرز آزادی های شخصی افراد و استقلال آنها با ورود به برخی از مسائل اجتماعی، خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر جزو دین ماست و برای اصلاح اجتماعی یک اصل اسلامی و حیات بخش برای ادامه فعالیت یک جامعه اسلامی است.

وی افزود: هر جامعه ای که بخواهد از ناهنجاری ها دور شود همه مردم آن باید برای زدودن آن آسیب تلاش کنند.

نقدی با اشاره به خاطره ای از حضور در یکی از کشورهای خارجی، گفت: من در یکی از شهرهای اروپایی مشغول پارک ماشین خود بودم که متوجه شدم پیرزنی از دور با بالابردن دست خود مانع از این اقدام من می شود و با اشاره دست از من می خواهد در آن مکان ماشین پارک نکنم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین افزود: پس از پیاده شدن از ماشین و از طریق گفت وگو با او متوجه شدم علائم ممنوعیت پارک ماشین در این کشور بر روی سطح زمین نقش بسته است. به همین دلیل من که با فرهنگ آن کشور آشنا نبودم به این مسئله توجه نکرده و درصدد پارک ماشین در منطقه ممنوعه بودم.

نقدی افزود: این رفتار شهروند اروپایی نشان می دهد حتی در کشورهای خارجی نیز مردم نسبت به رفتارهای اجتماعی حساس هستند و تلاش می کنند همدیگر را نسبت به اشتباهات آگاه سازند؛ بنابراین رویکرد ما در بسیج به همین شیوه است تا افراد را از وجود مشکلات و آسیب های احتمالی آن معضلات دور کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تهیه فیلمی برای معرفی شهدای بسیجی توسط سازمان بسیج، تصریح کرد: برنامه های فیلم سازی در بسیج در دست اقدام است و بسیج صداوسیما و بنیاد روایت فتح در راستای ساختن فیلم های سینمایی مشغول به فعالیت هستند اما اینکه فیلم های ساخته شده در جهت معرفی افراد فعالیت داشته باشند نیست اما به عنوان مثال فیلمی در جهت معرفی یکی از خانواده های ۵ شهید در دست ساخت است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین درباره فعالیت بسیج در زمینه کتاب های دفاع مقدس، اظهار داشت: سالانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ عنوان کتاب در بسیج تدوین می شود که اکثریت آنها شخصیت محور هستند و به معرفی افراد می پردازند.

نقدی در پاسخ به سوال خبرنگاری از کشور افغانستان درباره فعالیت های بسیج در خارج از کشور و همایش بسیج و رسانه و همچنین موضع گیری اش نسبت به مذاکرات ایران با ۱+۵ گفت: بعد از هفته بسیج همایش بسیج و رسانه با دعوت از برخی رسانه های همسایه در مشهد برگزار می شود و در آن رسانه های برتر در زمینه فعالیت بسیج تقدیر می شود.

وی درباره فعالیت بسیجیان، خاطرنشان کرد: امروزه مرزها برداشته شده و بسیجیان در فضای مجازی اعتقادات و نگرش بسیجی خود را ترویج می کند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین درباره مذاکرات ایران با ۱+۵ و آمریکا، اظهار داشت: بحث مبارزه ما با استکبار تا از بین نرفتن استکبار ادامه داد.

نقدی با بیان اینکه مبارزه ما با آمریکا یک مسئله اعتمادی یا اینکه در مبارزات دیپلماتیک حل شود، گفت: مبارزه ما با آمریکا مسئله ماهیتی است و تا زمانی که ماهیت استکباری است مبارزه ما با آن ادامه داد البته مبارزه قالب های مختلفی دارد که روزی در قالب مذاکره انجام می شود اما به واسطه ماهیت متفاوت نظام اسلامی و استکباری تا زمانی که آمریکا این ماهیت را داشته باشد ما با آنها مبارزه می کنیم.

وی درباره تاثیرگذاری بسیج در کشورهای همسایه، گفت: حرکت هایی که در لبنان، فلسطین و سوریه انجام شده است مدیون گام های بسیج بوده است زیرا بسیج با پشت سرگذاشتن آزمایش های متفاوت و حرکت بر واقعیت ها تفکر بسیج در داخل این کشورها نفوذ کرده و امروزه در قالب جنبش ۹۹ درصدی در مقابل استکبار می ایستد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه آمریکا استکبار با این رویکرد مخالف است، گفت: جهان استکبار از تفکر بسیجی بیزار است و از کسانی که با این نوع نگاه حرکت می کنند مبارزه می کند تا جایی که از بکاربردن اسلحه حتی علیه زنی که به ساختمان کاخ سفید نزدیک شده است کوتاهی نمی کند.

نقدی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران خارجی درباره فعالیت بسیج در کشورهای همسایه، تاکید کرد: همراهی بسیج با این کشورها در حد تبادل های تجربی و آموزشی بوده است که در کشور ما وجود دارد به طوری که کشورهای همسایه با بازدید از واحدهای مختلف ایران از تجربه ایران استفاده می کنند البته این یک وضعیت دوطرفه است و ممکن است ما هم از تجربه آنها در این زمینه بهره بگیریم.

وی در پایان درباره آینده رژیم صهیونیستی، گفت: با اتفاقاتی که در سوریه و لبنان در حال رخ دادن است به صهیونیست ها توصیه می کنیم قبل از اینکه حرکت مسلمان ها آغاز شود خودشان بساط خروجشان را از منطقه فراهم کنند.

انتهای پیام/

منبع : سپاه فتح استان ک-و-ب