رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: یکی از نکات کلیدی و شرط لازم و کلید اصلی برای دستیابی به اشتغال پایدار و رفع بیکاری، بحث آموزش‌های مهارتی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است.

کوروش پرند در حاشیه بازدید از مرکز فنی و حرفه‌ای شهرستان چرام در گفت‌وگو با فارس یکی از مشکلات اساسی که در حال حاضر در دنیا وجود دارد را بحث اشتغال و رفع بیکاری دانست و اظهار کرد: در حال حاضر یکی از بحث‌های جدی در دنیا و حتی منطقه ما، بحث اشتغال و بیکاری است.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور، با بیان اینکه در بحث اشتغال پارامترهای بسیاری تاثیر‌گذار است، یکی از این پارامترها را رشد اقتصادی ذکر کرد و با اظهار تاسف از اینکه رشد اقتصادی ما در حال حاضر منفی است، عنوان داشت: رشد اقتصاد و اشتغال پایدار با هم ضریب همبستگی مثبتی دارند که متاسفانه ما با رشد اقتصادی منفی در کشور مواجه هستیم.

وی افزود: قوانین بانکی و تسهیلات بانکی یکی دیگر از بحث‌هایی است که در بحث اشتغال تاثیرگذار است که متاسفانه باز هم در تسهیلات بانکی با توجه به اینکه نقدینگی ما مشکلات خاص خود را در کشور دارد، دچار مشکل هستیم.

این مسئول با تاکید بر این مطلب که از همین مقدار تسهیلاتی که در دست افراد هست، چون برنامه‌ریزی منسجم و منظم نداریم نمی‌توانیم به نحو احسن از این منابع استفاده کنیم، به بحث تعاون اشاره کرد و گفت: یکی از نکات کلیدی و شرط لازم و کلید اصلی برای دستیابی به اشتغال پایدار و رفع بیکاری، بحث آموزش‌های مهارتی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است.

پرند در ادامه با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۲ یونسکو با شعار آموزش برای همه، شعار آموزش‌های مهارتی و جهان بازار کار و رابطه جوانان و مهارت‌ها نامگذاری کرد، ابراز داشت: این امر نشان می‌دهد که در این موضوع همه دنیا برنامه‌ریزی را شروع کرده و به این سمت حرکت می‌کند.

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی به بحث توسعه آموزش عالی در کشور اشاره کرد و گفت: ما قبل از انقلاب ۱۷۵ هزار جمعیت دانشجویی داشتیم اما در حال حاضر ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دانشجو در کشور داریم و می‌بینیم که با رشد فزاینده در این حوزه مواجه شدیم که این خود می‌تواند برای ما به یک فرصت تبدیل شود.

وی افزود: طی سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۴ ما با رشد جمعیتی نزدیک به چهار درصد مواجه بودیم که الان تیک اشتغالی که اتفاق افتاده در این قسمت است.

انتهای پیام/۸۲۰۰۲/ق۳۰/ظ۱۰۰۴

منبع : خبرگزاری فارس