رئیس یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد از آغاز سرشماری حیات وحش استان از آبان ماه سال جاری خبر داد و گفت: این سرشماری با حضور ناظرانی از استان‌های بوشهر و خوزستان انجام می‌گیرد.

جمشید عبدی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج با اشاره به اهمیت سرشماری سالانه حیات وحش اظهار داشت: سرشماری حیات وحش استان در مناطق حفاظت شده از آبان ماه سال جاری آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: سرشماری جمعیت حیات وحش استان توسط حوزه معاونت طبیعی اداره کل متشکل از کارشناسان محیط زیست طبیعی و مأموران اجرایی گارد محیط زیست انجام می‌شود.

عبدی‌پور با بیان حساسیت سرشماری‌ها و برای اینکه هرگونه شبهه در مورد سرشماری حیات وحش از بین رود سرشماری‌ها با حضور ناظرانی از استان‌های خوزستان و بوشهر انجام می‌گیرد.

وی افزود: هدف از این کار برآورد جمعیت حیات وحش استان، کسب اطلاع از وضعیت زاد و ولد حیوانات نسبت به سال گذشته، بررسی عوامل تهدید و نقاط قوت مناطق و شناسایی مناطق مستعد برای ارتقای سطح حفاظتی و شناسایی زیستگاه‌های مناسب و مستعد جهت احیاء جمعیت گونه‌های متنوع پستاندار است.

رئیس یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: سرشماری حیات وحش استان در مناطق گرمسیری از آبان ماه و در مناطق سردسیری از آذرماه انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به آمار سرشماری سال گذشته در حیات وحش استان اضافه کرد: در سرشماری سال گذشته شاهد افزایش رو به رشد وحوش به خصوص در مورد کل و بز بودیم.

عبدی‌پور در خصوص دلایل افزایش گونه‌های حیات وحش در مناطق حفاظت شده بیان کرد: عمده‌ترین دلیل آن افزایش تعداد گشت‌های محیط زیست و  تلاش در جهت جلوگیری از شکار غیرقانونی است.

این مسئول در محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: یگان حفاظت به رغم کمبودهایی که در زمینه نیروی انسانی وجود دارد از هیچ تلاشی در راستای حفاظت از محیط زیست و حیات وحش استان دریغ نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه تعداد نیروهای محیط‌بان در استان یک چهارم نرم جهانی هستند، ابراز داشت: به رغم کمبود نیرو و صعب‌العبور بودن منطقه و نیز برخی مشکلات و معضلات فرهنگی که در زمینه علاقه به شکار در استان کهگیلویه و بویراحمد و استان‌های همجوار ما وجود دارد، محیط‌بانان از تمام توان خود برای حراست از مناطق حفاظت شده مایه می‌گذارند.

انتهای پیام/۸۲۰۰۸/

منبع : خبرگزاری فارس