آثار تاریخی روستای «القچین» چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد متعلق به دوران صفویه در معرض تخریب جدی است و به مکانی برای نگهداری حیوانات اهلی بدل شده‌اند.

سایت مردم استان (ک و ب)؛ آثار تاریخی روستای «القچین» در استان متعلق به دوران صفویه در معرض تخریب جدی است و به مکانی برای نگهداری حیوانات اهلی بدل شده‌اند.

آثار تاریخی القچینبه گزارش ، چرام در حد فاصل دو نوع آب و هوای گرم و خشک در غرب و کوهستانی در شرق جای گرفته و در میان شهرهای ، و واقع شده است.شهر چرام و روستاهای اقماری آن در دشت چرام قرار گرفته اند. دشتی سرسبز و حاصلخیز که موجب شده کشاورزی شغل اول مردمان این دیار شود و در این میان برنج، مهمترین محصول تولیدی این منطقه است.روستای تاریخی «القچین» با نزدیک به هزار نفر جمعیت از روستاهای اقماری چرام است که در سه کیلومتری این شهر و در دشت چرام واقع شده است.این روستا از روستاهای دوران اسلامی است و آثاری تاریخی شامل حمام، قلعه و چندین آسیاب دارد که کارشناسان میراث فرهنگی آن را مربوط به دوره صفویه می‌دانند.حمام القچین در سال ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۲۸۶به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید با این حال برخی از کارشناسان میراث فرهنگی این اثر را خانه‌های مسکونی می‌دانند که همزاد شهر قدیم دهدشت در دوره صفویه احداث شده اما در دوره‌های زندیه و افشار به حمام تغییر کاربری یافته است.

اما این اثر تاریخی هم اکنون در معرض خطر تخریب قرار دارد و طی سالهای اخیر به طویله احشام تغییر کاربری داده است.

یکی از پژوهشگران معماری تاریخی استان در این خصوص گفت: مولفه‌ها و ارزشهای بصری و کاربردی زیادی در معماری این بناها وجود دارد که امروزه از آنها می‌توان استفاده‌های زیادی کرد.

عبدالرسول شریفی افزود: مصالح به کار برده شده در این بنا از نوع گچ ساروج، آهک و لاشه است. وی اظهار داشت: طی سالهای گذشته بخشی از این بناها تخریب شده و مصالح ساختمانی آن برای ساخت خانه مورد استفاده قرار گرفته است. وی بیان کرد: همچنین از این بافت تاریخی هم اکنون به عنوان محل نگهداری حیوانات اهلی و علوفه برخی اهالی روستا بدل شده است.

شریفی عنوان کرد: بخش‌هایی از این بافت هم به دلیل بی توجهی‌ها به مرور زمان تخریب شده و یا در حال تخریب است. وی یادآور شد: متاسفانه مسیر آبهای سطحی و فاضلاب از کنار این بناها می‌گذرد که در تخریب آن نقش جدی داشته و دارد. شریفی تاکید کرد: برای جلوگیری تخریب این بناها باید اطراف این منطقه تاریخی حصار کشی شده و محدوده آن از تعرض افراد مصون بماند. اگر چه هنوز بقایایی از این بناها باقی مانده اما شنیده‌ها حاکی از این است که برخی افراد، وجود این بناها را سدی بر توسعه عمرانی روستا می‌دانند و گاهی بر تخریب آنها پافشاری می‌کنند. با این حال رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان چرام، کمبود اعتبار را مهمترین مانع این نهاد در حفاظت و احیای آثار تاریخی این شهرستان عنوان کرد.

محمدرضا مجیدی به مهر گفت: متاسفانه اعتبار خاصی دراختیار نداریم که این مجموعه‌های تاریخی را احیاء کنیم. وی تعداد آثار تاریخی این شهرستان را ۱۳۵ اثر عنوان کرد و بیان داشت: کل اعتبار سال جاری این اداره در حوزه میراث ۵۰میلیون تومان است که به هیچ جایی نمی‌رسد. وی بیان کرد: در صورت تامین اعتبار این مجموعه‌های تاریخی را احیاء و مرمت خواهیم کرد.

مجیدی همچنین در خصوص استفاده برخی اهالی روستا از این آثار برای نگهداری احشام و علوفه گفت: در صورت مشاهده هرگونه استفاده غیرمجاز از این آثار با متخلفین برخورد خواهد شد. وی افزود: همانطور که با حفاری‌های غیرمجاز برخورد قانونی می‌شود، با هرگونه تخریب اماکن تاریخی نیز برخورد قضایی خواهد شد.

در این منطقه همچنین بقایای ۱۲ آسیاب وجود دارد که نشان دهنده پر آب بودن رودخانه کنار این روستاست. رودخانه ای که تغار نام دارد و اکنون خشک شده و در فصول پربارش سال جاری می‌شود. با این حال کارخانه‌های تولید شن و ماسه رودخانه ای در کنار این رود مرده هم لنگر انداخته و آسیابها را از مضرات حضور خود بی نصیب نگذاشته و از نفس انداخته اند. بر اثر برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر این رودخانه، زیر آسیابها خالی شده و در معرض تخریب جدی قرار گرفته‌اند. هم اکنون شش آسیاب در این منطقه درمعرض تخریب هستند و به نظر می‌رسد طی سالهای آینده چیزی از آنها باقی نماند.

در این خصوص گفت: کار برداشت از بستر این رودخانه متوقف شده است.

علیرضا نیکروز در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: به دلیل آثار تخریبی بالای واحدهای سنگ شکن رودخانه ای، اجازه هیچگونه برداشتی داده نمی‌شود. وی بیان کرد: تنها در نقاطی که ضرری نداشته باشد، با نظر اداره امور آّب، برداشت انجام می‌شود. طی روزهای اخیر ششمین مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد و امید می‌رود که در دولت جدید، حفاظت از میراث فرهنگی استان با تدبیر بیشتری انجام شود.

منبع: مهر